- 1099 te merken, evenmin als men in de statistiek een besluit mag nemen, op grond van onder een en dezelfde voorwaarde verkre gen gegevens. Men dient twee of meer oordeelvellingen samen te voegen, en van dit geheel, onr het zoo eens te noemen, het gemiddelde te nemen. Dit nu is niet mogelijk, zoolang men blijft volharden bij de thans gevolgde wijze van invullen. Even als bij de examens, zou men ook hier goed doen een beoordeelings- schaal vast te stellen, bv. van 1 tot en met 9, waarin elk cijfer eene bepaalde en vaste beteekenis vertegenwoordigt. Alsdan bestaat de gelegenheid om de oordeelvellingen van verschillende achtereenvolgende chefs samen te smelten, en is men van hoogei hand beter in staat de zuivere waarde hiervan op te sporen. Natuurlijk, dat men van een officier met 10 a 20 dienstjaren niet alle jaarlijks verkregen cijfers mag samenvoegen, daar men dan geen voldoende rekening houdt met eventueele veibeteiing of vermindering eener eigenschap in den langen loop dier jaren, maar toch zal men wel twee tot vijf beooideelingen als één ge heel mogen overzien, om zooveel meer zekerheid te erlangen, of in dit tijdvak werkelijk redenen voor goed- of afkeuring zijn ontstaan. Om bv. de besluitvaardigheid van een luitenant met vijf dienstjaren zoo zuiver mogelijk te kunnen schatten, zou men de hieromtrent gedurende dien tijd verkregen getallen geiust kunnen samenvoegen, en het gemiddelde er van mogen nemen. Waren deze achtereenvolgens: le jaar: 2 gering, 2e 4 bijna voldoende, 3e 3 onvoldoende, 4e 6 redelijk goed, en 5e 5 voldoende, dan zou, in stede van bij gelegenheden, als van hoogerhand de besluit vaardigheid in aanmerking moet worden gebracht, het eindoor deel als 5 voldoende aan te nemen, het gemiddelde van alle vijf cijfers, of 4 bijna voldoende, moeten worden gerekend. Daar in het hier gestelde geval de luitenant met 2 - geiing begon, kan men van hem zeggen, dat hij ten aanzien van zijne besluitvaardigheid er op vooruitging en van hem in de toekomst dus nog alles te hopen valt, niettegenstaande hij nu, na ver loop van vijf jaar, nog niet eens het „voldoende machtig kon worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 485