666 toegenomen is bij afdaling van het kaliber van 11 op 6 m.M. te meer springt zulks in het oog, wanneer de bovenstaande op merking sub 3o in beschouwing wordt genomen. De toppunts hoogten in de banen van 200 en 400 M. van de Navy-Lee zijn on derscheidenlijk ruim 68 en ruim 66 geringer dan bij het Beau- mont-geweer. "Vergelijkt men de toppuntshoogten in de banen van 200, 400 en 600 M. van het Spaansche met het Fransche geweer, zoo blijken de eerste slechts te zijn afgenomen onderscheiden lijk met ruim 1%, ruim 5% en ruim 3.5 doet men hetzelfde bij het Italiaansche en Zwitsersche wapen voor 300 en 500 M., dan merkt men voor het eerstgenoemde een vermindering op van on derscheidenlijk 24 en 23 Daar de aanvangssnelheden bij de eerste vergelijking 93, bij de tweede 90 M. verschillen, dus bijna evenveel, moet men het blijkbaar belangrijke voordeel ten gunste van het Italiaansche geweer toeschrijven aan de verhoudingen der metaalbelastingen. De Spaansche patroon toont een geringere metaalbelasting dan de Fransche (ond. 0.291 en 0.298, verschil 2%), de Italiaansche een grootere dan de Zwitsersche (ond. 0.315 en 0.311, verschil ruim 1%). Gaat men de vermindering van de toppuntshoogten na in de banen van 300, 500 en 600 M., achtereenvolgens van het Beau mont-, het Lebel-, en het Mannlicher-Carcano-geweer, dan krijgt men tusschen de eerstgenoemde onderscheidenlijk een verschil van 52 50 en 48 te zien, en tusschen de beide laatstge noemde onderscheidenlijk 11 13.5% en 13 en dat, niet tegenstaande de vermeerdering zoowel van V0 als van metaalbe: lasting bij het Italiaansche geweer ten opzichte van het Fran sche niet onbelangrijk is te noemen. "Wanneer dus aangenomen moet worden, dat het Italiaansche geweer de practische grenzen in dit opzicht heeft bereikt, dan blijkt uit het bovenstaande zeker, dat vermeerdering van baan- gestrektheid niet evenredig aangroeit met vermindering van kaliber; dat alzoo voortgezette kaliber vermindering in dit opzicht geen nut afwerpt in overeenstemming met de daaraan verbon den moeilijkheden. Op de grootere afstanden zullen de verkregen gunstige ver schillen hoe langer hoe geringer worden, zooals blijkt uit de in valshoeken voor de grootere drachten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 48