1104 „dat, waar deze bepalingen uitvloeisels zijn van de angstval lige zorg des wetgevers, om zooveel mogelijk waarborgen voor <de onpartijdigheid van den rechter te verkrijgen, dan ook geacht moet worden, dat onder hen, die klachten in eene zaak hebben ingebracht (art. 37 R.L.), mede te rekenen is hij, die, zonder zelf nog klachten in te brengen, althans de klacht, zijnde de grond slag van het geding, heeft opgemaakt; als moetende ook zelfs deze klachtopmaker geacht worden niet die onbevangenheid ten aanzien van den beklaagde te bezitten, als met eene goede rechtspraak overeenkomt." Bedoelde aflevering verder doorbladerende, trof het mij, dat daarin opgenomen zijn een sententie en eene dispositie van het Hoog Militair Gerechtshof in Nederland, zooals blijkt, overgeno men uit het in jaargangen verschijnend boekwerk, getiteld: „Mili taire jurisprudentie," gedrukt en uitgegeven op last van de De partementen van Marine en van Oorlog in Nederland, bevattende belangrijke beslissingen van het Hoog Militair Gerechtshof. Het nut van deze laatste uitgave is werkelijk niet gering. Zou zulk •eene uitgave ook niet in Indië door het Departement van Oor log kunnen geschieden? Wetskennis en wetsuitleg zouden daar door in hooge mate bevorderd, en de onafhankelijkheid der krijgs raadleden belangrijk verhoogd worden, terwijl het werkje feitelijk onontbeerlijk is voor plaatselijke (militaire) en korpscommandan ten, alsook voor auditeurs-militair. Een ander voordeel zoude nog zijn, dat men bij de straftoemeting rekening zou kunnen houden met overeenkomstige gevallen, zoodat men niet in den blinde behoeft te tasten, waardoor wijzigingen der straffen door ons hoogste rechtscollege niet zoo dikwijls zouden behoeven te geschieden als nu. Opzettelijk gebruikte ik zooeven het woord „werkje", omdat het in mijne bedoeling ligt, dat aangevangen zal worden met de uitgave van belangrijke beslissingen van eenige jaren her, bv. van '98 af, ten einde reeds dadelijk over ruime gegevens te kunnen beschikken. Om het raadplegen gemakkelijk te maken, moeten -de sententiën die op hetzelfde onderwerp betrekking hebben op elkander volgen, zoo ook de disposities. Onder het hoofd „Dienst weigering" bv. worden opgenomen alle belangrijke sententies

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 490