1107 ook 31 Juli bij Schimoetschöng aangevallen en na een gevecht van twee dagen tot den terugtocht gedwongen. De Japanners verloren 194 dooden en 666 gewonden, de Russen lieten 700 dooden op het slagveld achter. Sedert trokken het le en 4e Siberische legerkorps in N. rich ting terug en bezetten de Japanners 3 Augustus Haitschöng. Naar het heet om een uitwijken der Russen naar het Westen te beletten, voer een vloot van torpedo- en kanonneerbooten de Liauho op. Hoewel de Liauho tot ongeveer 100 mijlen stroom opwaarts voor weinig diepgaande vaartuigen bevaarbaar is, zal het doel, met het leger samen te werken, ditmaal wel niet bereikt worden, daar de Liauho, evenals de zijrivieren Hoenho en Taitseho, op aanmerkelijken afstand ten W. van de naar het Noorden voerende wegen stroomen. Het eenig resultaat van deze beweging was tot nu toe, dat de Russen 19 Juli de Sivuc, die de Liauho was opgevaren, moesten vernielen. Ook schijnen de Japanners te Inkou nieuwe troepen geland te hebben, die gezamenlijk met de troepen van Okoe, na de bezet ting van Haitschöng, in drie colonnes naar het Noorden oprukten. In het begin van Augustus traden weder hevige regens in, die zeer belemmerend op den gang der operatiën werkten. Eerst 19 Augustus geraakten de uit het Zuiden oprukkende Japan ners opnieuw slaags. Van de terugtrekkende Russische leger korpsen schijnt het 4e Korps de meest Oostelijke, het le de meest Westelijke wegen gekozen te hebben, terwijl het 2e Korps in het midden marcheerde 1). Bij Nganschantschan, ongeveer halverwege Moekden, hielden de Russen opnieuw standden 19en Augustus werden zij door de Ja panners aangevallen en genoodzaakt op Liaujang terug te trekken. 1) De samenstelling dezer korpsen was de volgende: Ie Korps: le en 9e Tir. brigade; He Korps: 5e Brigade en de 2e Brigades van de 31e en 35e Divisie; IYe Korps: 2e en 8e Reserve-Infanteriedivisie. Beter worden de tirailleurbrigades „divisie" genoemd, daar zij uit 4 regimenten bestaan, waarom wij voort aan dezen naam zullen bezigen. 2) 2) Noot van de Bedactie. Sedert 10 Febr. 1904 zijn de Oost-Siberische Tirailleur- of Jagerbrigades hervormd in divisiën, elk 2 brigades van 2 regimenten a 3 bataljons tellende. Aan de voor den veldoorlog bestemde Jagerdivisiën werden artilleriebrigades van 4 batterpen (a 8 stukken) toegevoegd. Aan de le, 3e en 5e Divisie bovendien 1 In- fanterie-machinegeweercompagnie (a 8 geweren).

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 493