1108 Volgens andere berichten had de ontruiming eerst den 27en Augustus plaats. In de volgende dagen werd Liaujang zelf van de Z. en Z.W. zijde door de legers van Okoe en Nodzoe aangevallen. Met de operatiën van het 2e en 4e Leger hielden die van het le Leger gelijken tred. Na het ongunstig verloop van de vooi- waartsche beweging van generaal Keller in de richting van o- tienling, drongen de Japanners in N. W. richting op Liaujang aan, gedeeltelijk langs zijrivieren van de Taitseho19 Juli zetten zij Tsiutsian en Sihojan, na de Russen te hebben teiug- o-edreven in de richting van Anpin. In deze bedreiging van Liaujang uit het Z. O. vond Koeropatkine waarschijnlijk aanlei ding aan de 8e en 6e Divisie nog een divisie toe^ te voegen. (Daar het 10e Legerkorps in den loop van Juli te Liaujang aan kwam, behoorde deze divisie waarschijnlijk tot dit Korps.) Hoewel de Russen in de daarop volgende gevechten bij Yoe- shoeling en Yangtsoeling krachtigen weerstand boden en zij 81 Juli hunne stellingen behielden, waren zij 1 Augustus genoot - zaakt deze prijs te geven en op Anpin zelf terug te trekken. De bij Yoeshoeling staande flank der Russen was door de Japanners omtrokken. De verliezen der Japanners bedroegen 40 officieren en 946 man, die der Russen werden geschat op 2000 nian. Aldus was Koeroki's leger Liaujang tot op ongeveer 2o mijlen genaderd, toen ook op dit gedeelte van het oorlogsterrein de hevige regens oorzaak waren, dat de operatiën weinig voortgang hadden en eerst tegen einde Augustus werden hervat. 24 Augustus rukten de Japanners uit het Zuidoosten op, verdie- ven de Russische voorposten van Liandiansian en rukten op Liau- ian" aan. Omtrent het verloop van den aanval op Liaujang, die m den aanvang voornamelijk tegen het centrum der Ruwmche stellingen werd gericht, werd nog weinig bekend. Het resultaat was echter, dat eerst het centrum werd teruggeworpen, de mees Westelijk staande divisie (Stackelberg) met omvatting wei e dreigd (deze wist zich echter ten slotte met de hoofdmacht te vereenigen), terwijl de hoofdmacht zelve, waarschijnlijk voor de bedreiging van de terugtochtslijn door Koeroki s leger, op Moe den terugtrok. Eenige division van dit leger trokken nl. de Taitseho ten O. van Liaujang over en rukten op Moekden aan.

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 494