1114 Skrydloff de haven van Port-Arthur uit en brak om één uur 's middags, na een gevecht van veertig minuten, door de Japansche vloot, bestaande uit de slagschepen Mikasa, Asahi, Schikischima, Fuji en Tschin-Yuen, de kruisers Nysshin, Kasuga, Yakumo, Kasagi, Tschitose, Takasago, Akitsuschima,. Izumo, Matsuschima, Itsukuschima, en Haschidate en ongeveer 30 torpedobooten. Om 5 uur n. m. haalde de Japansche vloot de Russische vloot weer in en begon het gevecht opnieuw. Hoewel de Cesarevic dadelijk ernstige schade beliep, wist zijT beschermd door de duisternis en gevolgd door de Diana, Novik, Askold en de torpedojagers Grozovoj, Bezposcadny, Bezstrazny en twee andere, naar het Zuiden te ontkomen, achtervolgd ech ter door het grootste gedeelte der Japansche vloot. De Cesarevic, de Novik en drie torpedobooten kwamen den Hen te Tsingtau (Kiautsjau) aan. De Novik liep later weder uit, achtervolgd door de Tsuschima en de Tschitose, ontkwam aanvankelijk aan die vervolging, doch werd den 20en bij Saghalien achterhaald en door den commandant bij Korsakow op het strand gezet, nadat het schip ernstige schade had geleden. Den 16en kwam een Japansche torpedojager te Tsingtau binnen en eischte ontwapening van de Cesarevic en de drie torpedobooten; het bevel daartoe was echter reeds gegeven en de uitvoering aangevangen. De Diana en Askold namen buiten Tsingtau kolen in en stevenden vervolgens naar het Zuiden. De Diana liep te Saigon binnen en werd daar later ontwapend; het schip had schade beneden de waterlijn bekomen. De Askold en de Grozovoj kwamen eveneens beschadigd te Shanghay aan. Een Japansch eskader wachtte buiten om hun het uitloopen te beletten; aan den eisch tot ontwapening werd later gevolg gegeven. Yan de overige uitgeloopen schepen kwamen de Po- bieda, Poltava, Retwisan, Sebastopol, Peresvjet en Pallada we der te Port-Arthur aan, de Bajan was daar gebleven. De meeste schepen hadden meerdere of mindere schade be- loopen. Yan de Japansche vloot wordt alleen gemeld, dat de Mikasa ernstig beschadigd werd en de Kasuga zou zijn gezonken. Den 16en liep de Russische vloot weder uit zonder de Japansche te ontmoeten. Den 23en liep de Sebastopol uit, stootte op een mijn, kreeg slagzij en moest naar de haven teruggesleept wor-

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 500