WAT LEERT ONS DE ZEID-AFRIKAANSCHE OORLOG. XIV Voorlaatste hoofdstuk. Hoewel het in de vorige hoofdstukken behandelde nog geen afgesloten geheel vormt 1), vermeen ik dat het aanbeveling ver dient nu reeds een aanvang te maken met het neerschrijven der conclosiën, die schrijvers van verschillende legers uit dezen oorlog voor de legers waartoe zij behooren meenen te kunnen trekken. Daar het mij te ver zou voeren alle artikelen in bijzonder heden weer te geven, zal op vele slechts de aandacht worden gevestigd; belangstellenden kunnen er dan zelfkennis van nemen. I. In het, in de eerste helft van 1901 verschenen, werkje van den Engelschen majoor der artillerie C. E. Calwell (Tactics of to day), 2) dat geschreven werd bij den opmarsch naar Lijden burg (Transvaal), komt de schrijver tot de volgende conclusiën: Aanval en verdediging. De aanvaller is genoodzaakt de ge vechtsformatie aan te nemen op afstanden, waarop het ongewa pend oog nog geen vijand kan waarnemen. Alleen in lange, moeilijk te leiden liniën met meerdere passen ruimte tusschen de schutters is het mogelijk voorwaarts te komen. De noodza- 1) Door mijn verblijf te Djambi en de gevolgen van dien kon de laatste acht maan den van het vorige jaar weinig aan dit artikel gedaan worden. Volledigheidshalve zou den nog eenige hoofdstukken (o. a. Poplargrove, Abrahamskraal, Colesberg, Zandrivier, Stormberg) aan dit hoofdstuk vooraf moeten gaan, terwjjl het aanvankelijk mijn plan was om een beter oordeelen mogelijk te maken er korte beschrijvingen van enkele gevechten uit andere oorlogen aan toe te voegen (o. a. den aanval van de Pruisische garde op St. Privat; voorhoedegevecht der Pruisen bij Nachod; aanval van de Amerikanen op de Spaansche stellingen bij El Caney in Cuba; Servisch-Bulgaarschen oorlog). Wat betreft de volgorde, waarin het onderwerp behandeld is, beleefd verzoek ik in aanmerking te nemen, dat het dikwijls groote moeite kost bronnen machtig te worden, en zelfs om te weten te bomen dat zij bestaan. 2) Zie ook militar Wochenblatt 1901 No. 59: Neuschler „Der heutige Stand der Tak- tik in Engliseher Beleuchtung.

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 51