670 kelijkheid van een, den infanterieaanval voorafgaand, artillerie- duel bestaat niet meer, omdat de verdedigende artillerie zich volmaakt gedekt in het terrein kan opstellen. Van het grootste belang is de voortdurende samenwerking vooral van infanterie en artillerie, ook wat betreft hetgeen van den vijand wordt waargenomende heliograaf bleek hierbij goede diensten te kunnen bewijzen. De moreele werking der artillerie houdt nauw verband met de veroorzaakte verliezen. Daar frontaanvallen moeilijker ge worden zijn, heeft het streven naar flankeering verhoogde betee- kenis gekregen, waarbij de verdediger in front met geringe krachten wordt vastgehouden. De mogelijkheid, omtrokken te kunnen worden, bleek het moreel buitengewoon te schokken; het voortzetten der omtrekking tot insluiting was een der merkwaardige verschijnselen in dezen oorlog. Beide partijen moeten geoefend zijn in het snel maken van dekkingen, zoowel middels steenen e.d. als door ingraven, ook tegen flankvuur. De schrijver wijst op de groote beteekenis van het initiatief en de hooge moreele kracht van den aanval, waarbij hij aan- teekent, dat de aanval meestal zal moeten geschieden op vage kennis omtrent de tegenpartij. Daar de hedendaagsche bewapening over 't geheel meer den verdediger dan den aanvaller ten goede komt, zijn in gunstige stellingen 2 man op den meter voldoendebij te zwakke fron ten is de kans op doorbreking groot (Pretoria). Omtrent het gebruik der artillerie bij den verdediger wordt op gemerkt, dat de vuurmonden gedekt moeten blijven tot met zekerheid uitwerking kan worden verkregen, bij voorkeur op de aanvallende infanterie. Het overgaan tot den aanval door den verdediger wordt door den schrijver bij uitzondering mogelijk geacht, bv. gedurende den nacht tegen een over dag afgeslagen aanvaller en door, bij een passieve verdediging in front, afzonderlijke detachementen te laten optreden tegen flank en rug van den omtrekkenden aanvaller. Het eerste hoofdstuk besluit hij o.a. met de woorden„het is gewoonte geworden bijna uitsluitend aandacht te schenken aan

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 52