1145 Bij al onze tochten op Ceram hebben wij steeds moeilijkheden ondervonden met den trein en ook nu wederom is het mislukken van den tocht voornamelijk hieraan te wijten. De bevolking- leent zich niet gaarne voor koeliediensten, daarvoor is zij te lui. Waarvoor zou zij het ook doen? Behoeften heeft zij niet; als •de levensmiddelen op zijn gaat zij dicht bij de negorij sago- kloppen en binnen een paar dagen tijds heeft zij wederom voed sel voor verscheidene maanden. Moet er een patrouille gemaakt worden, dan schrijft de civiele gezaghebber de verschillende negorijhoofden aan, dat zij elk een bepaald aantal koelies moeten leveren tegen een betaling van f 0.40 of f 0.50 daags 1). Zoo was ook nu gehandeld. Toen einde Augustus tot den tocht naar Roemah Soal besloten was, had de civiele gezaghebber de hoofden van de N. kust aan gezegd koelies te leveren tegen f 0.50 daags en tevens bepaald hoeveel elke negorij zou leveren (naar gelang van het aantal zielen). Doch slechts weinigen waren gekomen. Den 8en September verscheen de regent van Lisabata, met zijn volk, doch de andere negorijen bleven kalm weg of leverden slechts 1 tot 4 man in plaats van de 10 tot 20 welke gevraagd waren. Als reden werd opgegeven, dat de bevolking niet wilde. Een typisch bewijs van de macht der hoofden over hunne onder- hoorigen. Het is dan ook gebleken, dat de kustbewoners uit de aanver wanten van de zg. „bangsa radja" steeds die mannen tot hunne hoofden kiezen, die het minst in staat zijn hunne macht uit te oefenen, om eigenlijk als strooman te dienen. (Het is onnoodig te zeggen, dat er thans wel degelijk streng op gelet wordt, wie ■de negorijen tot hunne hoofden kiezen.) In dit bijzondere ge val kwam nog een zeer machtige factor in het spel, nl. de vrees ■of de sympathie voor Roemah Soal. Den 9en September hadden wij onze koelies nog niet bij el kander, Waarom de commandant der excursie rechts en links kleine patrouilles uitzond om de koelies op te halen, en toen ook hierdoor het aantal nog niet voltallig werd, verzocht hij 1) Bij de oprichting van den post te Piroe werd een som van f 2000 beschikbaar gesteld tot het maken Tan patrouilles.

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 531