671 de aanvalstactiek, maar de tijd is gekomen, dat dit zal veran deren. Niet te ontkennen is het, dat een half dozijn goed ge dekte schutters met magazijnsgeweren in staat zijn een belang rijke overmacht het hoofd te bieden, wanneer zij een schoots veld hebben dat maar eenigszins dien naam verdient, en dat een goed gedekte vuurmond onder normale omstandigheden een geheele batterij buiten gevecht kan stellen, die gedwongen is ongedekt op te rijden". Infanterietactiek. Omtrent de formatie der infanterie bij den aanval zegt de schrijver: „Meende men tot nu toe dat de beste formatie voor aanvallende infanterie was een tirailleurlinie, op korten afstand gevolgd door meer of minder gesloten ondersteu ningstroepen en daarachter gesloten reserves, nu neemt men aan, dat ongedekte infanterie op l1^ K. M. van den vijand nog slechts kan optreden in dunne liniën en dat ondersteuningstroepen en reserves moeten volgen in dezelfde formatie als de tirailleur linie. Hoe moeilijk de leiding hierdoor ook wordt, de uitwer king van het magazijnsgeweer laat geen andere keuze toe. Yoor het aanvallend bataljon 1) is een ruimte noodig van 700900 M. breedte en van 1400 M. diepte, aannemende dat 5 compagnieën in voorste linie worden genomen en van elk dezer compagnieën de met 8 pas tusschenruimte verspreide sec tiën elkaar op 150 M. volgen300 M. hierachter volgen 2 com pagnieën als ondersteuningstroep, die dezelfde frontbreedte in nemen als de compagnieën van de voorste linie, terwijl 300 M. hierachter de 8e compagnie in linie als reserve volgt. Yoor de compagnieën in 2e linie verdient het misschien aanbeveling, zegt de schrijver, met 4 pas ruimte tusschen de schutters te volgen, waardoor de diepte van het bataljon 180 M. minder wordt. Wanneer het terrein het veroorlooft, wordt door meerdere liniën gelijktijdig gevuurdin beginsel gaat geen compagnie in het vijan delijk vuur vooruit zonder zelf te vuren. Korte afstanden wor den sprongsgewijze afgelegd; op uitgestrekte open vlakten be weegt men zich beter in een gelijkmatigen pas, waarbij na elke paar honderd meter liggen noodig is. In de verdediging zijn vele liniën achter elkaar niet noodig. 1) Het Engelsche bataljon, sterk 1000 man, heeft 8 compagnieën a 4 sectiën.

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 53