1157 Daar echter Ceram nog steeds niet ontgonnen wordt, reeds veel geld kost en de Alfoeren na beëindigde expeditie geen tegemoet koming in de kosten kunnen geven, zal de Regeering slechts noode tot een dergelijken maatregel overgaan, bij de groote krachtsinspanning welke elders reeds van het leger wordt gevergd. Daarom verdient het de voorkeur de Alfoeren van de kust af te sluiten, waardoor wij de handelaren zouden kunnen be letten kruit te verkoopen. Zonder maritieme hulp zal dit echter niet gemakkelijk gaan, te meer daar de civiele gezaghebber niet de beschikking heeft over een stoombarkas of een dergelijk snelloopend vaartuig om de kust snel te kunnen bezoeken. Op verschillende punten zou voorts een klein detachement gelegerd moeten worden om kleine patrouilles in den omtrek te maken en de Alfoeren te beletten aan de kust te komen, van waar zij een groot deel hunner levensmiddelen en andere zaken waarop zij gesteld zijn (zout) moeten betrekken. Voor dit alles is de tegenwoordige sterkte van den post te gering. Men zou hier dus een inlandsche compagnie moeten plaatsen onder een kapi tein commandant tevens civiel gezaghebber. Daar een deel der Alfoeren van de Afd. Amahei, wat taal, zeden en afstamming betreft, nauw verwant is aan de Alfoeren van West-Ceram, zou het verder aanbeveling verdienen deze Afdeeling uit te brei den tot de Mala-rivier, waardoor de Alfoeren van Sapalewa, Eti en Tala vereenigd worden. Wellicht is het ook nog van belang te weten, dat volgens het oordeel der officieren de inlanders in deze terreinen veel beter voldeden dan de Europeanen. Piroe, October 1904. E. L. A. Boujiax. Dl, II 1904. 77

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 543