1159 van R.: beneden 3000 M. is een kleine overmacht in aantal vol doende om zich reeds krachtig te doen gevoelen Tegen het daarop volgendeHoe grooter de meerderheid is en hoe kleiner de afstanddes te sneller valt de beslissing is in gemoede niets aan te voeren. Het eigenlijke opstel begint met een bespreking en veroor deeling van enkele bepalingen uit het „Voorschrift voor het gevecht der bereden artillerie" 1), en als een gevolg daarvan ook 2) van eenige bepalingen uit het „Voorloopig Velddienstvoorschrift, betrekking hebbende op het optreden van veldartillerie in ver band met andere wapens. Bedoelde opmerkingen willen wij hier achtereenvolgens be spreken. In de eerste plaats dan het verwijt dat het V. G. B. A. treft, wijl daarin niet vermeld is de plaats, welke aan de artillerie bij haar marsch met infanterie in de colonne zal aangewezen worden, want als een verwijt vermeenen wij de voorlaatste alinea van blz. 749 te moeten beschouwen. O.i. behoort een dergelijke bepaling evenwel niet thuis in een voorschrift voor de artillerie, daar zulk een voorschrift alleen bepalingen en aanwijzingen behoort te bevatten, die de artillerie commandant in die functie op te volgen en te behartigen heeft, en nu behoort het aanwijzen van de plaats der artillerie in. de co lonne toch zeker niet tot de taak van den artilleriecommandant. Zeer terecht achten wij het daarom, dat bedoelde bepaling uit sluitend voorkomt in een algemeen voorschrift als het V.V., dat immers ook aan ieder artillerieofficier bekend behoort te zijn. Vervolgens worden de op de artillerie betrekking hebbende artikelen'uit het V.V. door R. aan critiek onderworpen, en wel in de eerste plaats het voorkomende op blz. 62 90 V. V. Deze paragraaf kan de goedkeuring van R. niet wegdragen, en -op grond van enkele beschouwingen komt hij tot het besluit, dat het daarin aangegevene wel goed 'is voor open terrein, doch niet deugt voor bedekt en afwisselend open en bedekt terrein. De brigade van 4 bataljons als punt van uitgang nemende, 1) V. G. B. A. 2) V. V.

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 545