1160 wenscht R. dat in afwisselend open en bedekt terrein de veld- batterij niet achter het voorste doch achter het tweede bataljon van de hoofdmacht (dus 400 M. meer achterwaarts) zal marcheerenr en in volslagen bedekt terrein zoover mogelijk naar achteren,, dus bv. vóór de voorlaatste compagnie (dus 600 M. meer ach terwaarts dan in open terrein). De daarvoor aangevoerde overwegingen geven we hier weer,, zooals die afgeleid zijn uit het medegedeelde op blz. 750: le. Ontwikkeling van artillerie is alleen uit te voeren, wanneer vijandelijke infanterie op afstanden boven 1500 M. onder vuur genomen kan worden, waardoor de plaats der artillerie in de hoofdmacht zoodanig gekozen moet worden, dat zij op open gedeel ten van het afwisselende terrein op minstens 1500 M. van de- vijandelijke infanterie in stelling kan komen. 2e. Beneden 3000 M. is een kleine numerieke meerderheid der vijandelijke artillerie reeds voldoende om die artillerie de beslis sing te verzekeren, waardoor groote voorzichtigheid bij de bepaling van de plaats der artillerie in de marsclicolonne meer dan anders ge boden is. 1) Volmondig bekennen wij, dat wij niet inzien het verband tus- schen de werkingssfeer van vijandelijke infanterie en artillerie en de plaats van de eigen artillerie in de hoofdmacht. Aannemende dat van de brigade 1 bataljon tot voorhoede bestemd is, dat de- afstand tusschen voorhoede en hoofdmacht op 500 M. is be paald, dat de marschdiepte van het voorhoedebataljon bedraagt 0.-5 K.M. (cavaleriepatrouilles tot cavalerievoortroep) 1.5 K.M., (cavalerie tot voortroep) 200 M. (voortroep tot hoofdtroep) -f- 400 M. (diepte van het bataljon), of in totaal 2600 M., dan is dus marcheert de batterij op de in het V.V. aangewezen plaats het hoofd der batterij op 2600 -+- 500 400 of 3500 M. achter de voorste cavaleriepatrouille. Wordt de veiligheidsdienst bij de colonne nu naar behooren waargenomen, dan kan dus de mar- cheerende artillerie op de haar in het V.V. aangewezen plaats nooit last hebben van infanterie- of artillerievuur in front. Om in werking te komen, moet de batterij terrein naar voren winnen,, en dan is de afstand, boven berekend op 3500 M., minimum, toch. 1) De cursiveering is van ons.

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 546