1162 de batterij achter het 2e bataljon geen enkel voordeel, maar wel een nadeel, nl. het volgende. Men kan in afwisselend open en bedekt terrein de artillerie noodig hebben, zij kan in werking moeten komen, en dan is het o.i. niet onverschillig of zij, vooral in doorsneden terrein, 400 M. meer of minder moet doorloopen om in stelling te komen. Wij zouden daarom ook in bedoeld terrein de batterij zoover naar voren ingedeeld willen hebben als met haar veiligheid overeen is te brengen, en wij hopen in het vorenstaande aangetoond te hebben, dat ook in dit terrein, evenmin als in open, die veiligheid in gevaar wordt gebracht, indien zij achter het voorste bataljon der hoofdmacht marcheert. Er zijn schrijvers, die een indeeling der artillerie achter de tweede afdeeling der hoofdmacht als regel onafhankelijk van den aard van het terrein voorstaan, en wel op grond van de overweging, dat marcheerende achter het voorste batal jon de artillerie aan het hoofd der hoofdmacht zou komen indien er bij verandering van marschrichting een nieuwe voor hoede moet gevormd worden, of wel indien het voorste bataljon der hoofdmacht een bijzondere opdracht krijgt. Voor onze In dische terreinen, die voor de artillerie zoo dikwijls verrassingen aanbieden, die belemmerend op haar beweging werken, zouden wij een dergelijke indeeling, waarbij de batterij 400 M. meer moet doorloopen om in stelling te komen, niet verkiezen. Met de opmerkingen van R. betreffende 106 V.V. stemmen wij geheel in, en zouden nog als motieven voor het niet indeelen van artillerie bij de voorhoede eener brigade willen aanvoeren, dat splitsing van een batterij ons als regel ongewenscht voor komt, en dat bovendien het indeelen van één sectie bij de voor hoede het nadeel heeft, dat deze bij het in werking komen zeker altijd een zeer groote ovennacht tegenover zich zal hebben en nagenoeg zeker al vernietigd zal zijn, vóórdat de rest dei- batterij haar vuur kan openen. Aangaande de indeeling van artillerie bij de achterhoede onder scheidt R twee gevallen: a. de algemeene bevelhebber heeft het plan zich ten koste van groote offers aan de vervolging te onttrekken

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 548