1164: der vereischte is, dat het vuur na het in stelling komen zoo spoe dig mogelijk geopend en met groote snelheid voortgezet wordt. Waarom R. nu echter, bovenaan op blz. 756, op 800 M. het in stelling komen tegenover infanterie in onze terreinen totaal onmogelijk acht, is ons niet duidelijk. Legt dat verschil van 200 M. zóóveel gewicht in de schaal? O.i. niet! Veel meerwaarde moet gehecht worden aan het gemaskeerd in stelling komen, waartoe onze terreinen zooveel gelegenheid aanbieden, en aan het snel vuren; dit zijn de factoren, die de mogelijkheid van het in stelling komen bepalende afstand tot de tegenpartij heeft daarop alleen in zoover invloed, dat hoe kleiner die afstand is, hoe gemakkelijker de tegenpartij de in stelling komende artillerie kan ontdekken, dus hoe meer zorg die artillerie moet besteden om niet gezien te worden. Ook tegenover in stelling staande artillerie behoeft onze artil lerie het in stelling komen beneden 3000 M. niet te schromen, onder voorwaarde, dat: a. niet juist het terreingedeelte waar de vijandelijke artillerie haar vuur op geconcentreerd heeft als stelling wordt uitgekozen b. het in stelling komen onopgemerkt kan geschieden c. het vuur snel geopend en voortgezet wordt. Geschiedde het in stelling komen niet gemaskeerd, dan—wij zijn het met R. eens is onze artillerie beneden 3000 M. te genover een reeds in stelling staanden modern bewapenden te genstander verloren. Wil men echter, afstand doende van de groote voordeelen die onze terreinen in dit opzicht aan de artillerie bieden, voor dat wapen alleen schootsvelden boven 3000 M. tegenover artillerie en boven 1000 M. tegenover infanterie, dan zal het slechts bij uitzondering tot zijn recht komen. Op blz. 757 schrijft R. o. m: „In dergelijke gevallen (nl. bij „het in stelling komen, wanneer de vijandelijke artillerie reeds „in stelling staat, doch geheel of gedeeltelijk onder infanterie- „vuur wordt gehouden) moet de artillerie optreden zoogoed als „in de lijn van de infanterie; vooruitschuiven van tirailleurs op „400 a 600 M. vóór de stukken is dan niet mogelijk, zoodat de „verliezen die de artillerie dan zal lijden bijzonder groot zullen

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 550