1168 Een en ander herinnert sterk aan eene aanvalswijze volgens Vauban en paste volkomen bij de voorzichtige methode, die de ■opperbevelhebber wilde toepassen tot vermeestering van den Kraton. Zeer zeker waarborgde zij ons een minimum aantal verliezen door 's vijands vuur; doch daartegenover stond het nadeel, dat door het aanzienlijk tijdverlies de beslissing werd uitgesteld, hetgeen onze tegenpartij ten goede moest komen. Het is van belang hier te wijzen op de tegenwoordig heer- schende denkbeelden omtrent het verkrijgen van dekking tegen vuur uit zwaar geschut in den vestingoorlog. Zelfs tegenover geschut van groot vermogen hecht men de meeste waarde aan ■eene goede gezichtsdekking, omdat men dan niet aan eene stel selmatige beschieting is blootgesteld. Van gevechtsdekkingen treden de scherfdekkingen op den voorgrond, want de tijd, noo- dig tot het maken van dekkingen, bestand ook tegen volle tref fers uit zwaar vestinggeschut, wordt voor een groot deel als verloren beschouwd. Het ontvangen van eenige toevalstreffers, hoe onaangenaam ook voor de betrokken personen, is geen na. deel dat groot genoeg is om het doortasten van een energieken aanvaller tot staan te brengen. In het hier besproken geval had men volkomen dekking tegen gezicht van den vijand, want het terrein tusschen de legerplaats en de grasvlakte was dicht begroeidook was de Atjehsche artillerie niet van eerste quali- teit, zoodat, alles te zamen genomen, aan den Vijand te veel eer bewezen werd door Panté Pira' voet voor voet en al gravende te naderen. Klaarblijkelijk was men nog onder den indruk van den ongelukkigen afloop der eerste expeditie. Voorts dient hier gewezen te worden op den nadeeligen invloed, dien grondverzet altijd op den gezondheidstoestand uitoefent. 't Is waar, den 27en December werden in de legerplaats 3 man gedood en 2 gewond door een kanonschot uit de latere rivier batterij, maar dit werk was van uit de legerplaats te zien en om gekeerd. Ongetwijfeld was het van groot belang, dat de veilig heid in de legerplaats niets te wenschen overliet; zij werd het best verzekerd door den vijand zonder tijdverlies op het lijf te vallen en, in afwachting daarvan, de werken waaruit hij ons be schoot krachtig onder vuur te nemen. Ook in dit opzicht kwa men de nadeelen der late ontscheping van de belegeringsartillerie

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 554