1182 - Vereeniging. ter beoefening van Krijgswetenschappen„De artil lerie tegen den inlandschen vijand" een lans voor dergelijk geschut. Echter allen wenschen in dien geest eene artillerie van zoodanige uitgebreidheid en sterkte, als we mogen hopen dat nimmer tot het bekampen van den I. V. noodig zal wezen, daar het zou wijzen op een ommekeer in onze verhouding tot onze onderdanen in Nederlandsch-Indië, die de sehromelijkste gevolgen zou kunnen hebben. Niet de strijd tegen den I. Y. is de richting, waarin verbete ring en uitbreiding van de bewapening onzer artillerie te velde moet gezocht worden. Het doel, de bestemming der artillerie van het Nederlandsch-Indische veldleger ligt verder en hooger: het is de strijd tegen een B. Y. Zij moet opgewassen zijn en den strijd kunnen aanvaarden tegen een B. V., welke die ook moge zijn. Dat dit mogelijk kan zijn, hoop ik in mijn betoog aan te toonen. Ook al mocht ik het door mij gewenschte resul taat niet bereiken, dan toch hoop ik iets er toe bijgedragen hebben om de richting aan te geven, waarin m.i. vóór alles en boven alles de oplossing gezocht moet worden! De verbeteringen van het geschut houden gelijken tred met die der handvuurwapenen, ja vloeien gewoonlijk voort uit de verbeteringen aan deze laatste aangebracht. Nadat het getrokken geweer aan het kartetsschot veel van zijn beteekenis ontnomen had, was men gedrongen een gelijke verbetering in het geschut aan te brengen. De verdere verbe teringen van de getrokken geweren, waardoor grootere snelhe den en grootere drachten verkregen werden, stelden ook aan het geschut den eisch: grootere vuursnelheid., grootere trefkans. Door het verder opvoeren der vuursnelheden en vuuruitwer- king, door het invoeren der repeteergeweren van minimaal ka liber, werd wederom het geschut genoodzaakt de beweging te volgen (snelvuurkanonnen met geremden affuitterugloop, latei- automatisch vooruitbrengen van den vuurmond op de stilstaande affuit), terwijl weder zoowel de grootere trefkans der handvuur wapenen als de groote uitwerking van het artillerievuur naar middelen deed omzien, zich hiertegen te beschutten, waardoor schilden aan de vuurmonden werden aangebracht.

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 568