674 De pom-pom zal, volgens den schrijver, ongetwijfeld in de meeste legers haien weg vinden; vooral bij de verdediging bewees zij uitstekende diensten; zoowel aan infanterie als aan cavalerie dient zij toegevoegd te worden. Terugtocht en vervolging; hinderlagen. Bij het gebruik van ma gazijnsgeweren en bewegelijk snelvuurgeschut hebben afdeelin- gen, die belast zijn met het dekken van den terugtocht, aan kracht gewonnen, vooral als zij uit bereden troepen bestaan. Ook de vervolger dient in de eerste plaats van bereden troepen gebruik te maken, die bij voorkeur langs met den terugtochts- weg evenwijdig loopende wegen moeten werken tegen de flanken en het hoofd van de terugtrekkende afdeeling. Het leggen van hinderlagen door de Boeren deed de Engelsche cavalerie herhaaldelijk afzien van de vervolging, waardoor het zoo dikwijls mogelijk was het zwaar geschut in veiligheid te bren gen, dat de Boeren herhaaldelijk bij den terugtocht gebruikten. Veldvers ter king. Voor degenen, die ook den oorlog van 1881 te gen de Boeren medemaakten, was het verrassend te zien welke vorderingen de Boeren gemaakt hadden in de veldversterkings- kunst, wat het meest typisch uitkwam bij Langsnek. Maakten de Boeren daar in 1881 dekkingen, die gemiddeld 2 voet diep en 6 voet breed waren, terwijl van de uitgegraven aarde een borstwering gemaakt werd van 2 voet hoogte, nu hadden zij dek kingen, die gemiddeld 3J voet diep en 2 voet breed waren, zonder eenige borstweringde dekkingen lagen vóór den kam; ongezien waren ze langs ingravingen te bereikende lengte bedroeg zel den meer dan 15 M. II. Van Duitsche zijde verdient in de eerste plaats de lezing van den Oberstleutnant v. Lindenau „Was lehrt uns der Bu- renkrieg für unseren Infanterieangriif?" onze aandacht. De schrijver zegt in een voorwoord, dat het, ondanks de uitge breide litteratuur over dezen oorlog, moeilijk is conclusiën te trekken, omdat de Engelsche berichten elkaar voortdurend tegen spreken en weinig détails vermelden. Door briefwisseling echter met Engelsche officieren en in hoofdzaak door gebruik te maken van de ervaringen, opgedaan: le door den Duitschen militairen attaché aan Engelsche zijde; 2e'door een Duitsch officier aan

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 56