1184 In onze moeilijke, specifiek Indische terreinen moet heil gezocht worden in berg artillerie, zoowel in de vlakteals in hetgebergte- Zelfs op het meest tot ontwikkeling gekomen eiland van onzen archipel, Java, zijn slechts de groote postwegen en karrewegen voor de veldartillerie te bezigen en deze laatste in den natten moesson dikwerf niet. Tal van kampongwegen en door het terrein voerende voet- en •rij pad en zijn voor haar ontoegankelijk. 1) Juist deze laatste be vorderen den marsch der bergartillerie, omdat ze dan niet zich zelve een weg behoeft te banen dwars door het terrein. De voor onze eigen veldartillerie geldende bezwaren ondervindt ook die des vijands. Onze bergartillerie zal daartegenover op t allerlei punten, uit allerlei stellingen, voor veldartillerie onbereik baarkunnen optreden. Zij is daardoor in staat een aanval te doen op oogenblikken dat deze niet verwacht wordt en het terrein en de toestand waarin de vijandelijke artillerie zich bevindt een spoedig in batterij komen onmogelijk maken. De bergartillerie zal dus in Indië meermalenméér zelfs dan de veld artillerie.den strijd moeten en kunnen aanvaarden met moderne veldartillerie. Het tegenwoordige berggeschut kan dat niet, het in beproeving zijnde niet in voldoende mate! Men is in Indië als gevolg van de tweeledige taak het leger opgedragen: a. Handhaven van het- gezag in onze bezit tingen; b. Verdedigen dier bezittingen tegen een buitenland- ■schen vijand geneigd op twee gedachten te hinken. Nu eens stelt men aan het geschut eischen om op te treden tegen een B. V., dan weer is men tevreden met een optreden tegen den I. V., gewoonlijk echter tracht men beide eischen te combineeren en komt tot halfslachtige resultaten. Voor den strijd tegen den I.V. waren de bronzen getrokken voorlaadvuurmonden van 8 c.M. voldoende. Immers de drang, die, zooals hiervoor werd aangegeven, noopte tot verbetering der vuurmonden in Europa, deed zich in Indië niet gevoelen. Nu het geweer M. 95 der infanterie zoo'n overwicht op den I. V. 1) Hetzij ten behoeve van particuliere ondernemingen, hetzij ter verbinding van meer afgelegen kampongs met spoorhalten, zijn in de laatste jaren de binnenwegen op Java geleidelijk verbeterd en wordt hiermede nog steeds voortgegaan. Red

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 570