1185 geschonken heeft, behoeft voor den strijd tegen dezen vijand van- geen veranderen van geschut sprake te zijn. Wanneer toch wordt de hulp der artillerie in den strijd tegen den I.V. ingeroepen? a. Als hij in groote drommen optreedt; of, b. Zich in stellingen verdedigt. Voor beide doeleinden is het bestaande geschut met succes, te bezigen en had alleen hiervoor zelfs niet aangeschaft behoeven te worden! De motieven, welke geleid hebben tot de vervanging: van het bronzen geschut in 1886, gelden thans weer. Het ge schut te velde moet den strijd kunnen aanvaarden met de artil lerie van een B. V.! En hiervoor mag niets ontzien worden, kos ten noch ingrijpende veranderingen en maatregelen, om tot een goed en afdoend resultaat te geraken. Moet er geschipperd wor den, gegeven en genomen, zoodat wederom een halfslachtige toe stand verkregen wordt, dan is het beter het bestaande te behouden Het moet hier zijn: ..alles of niets!" Te veel staat in Indië- op het spel, dan dat de zaak niet flink onder de oogen gekeken moet worden en getracht met alle kracht die in ons schuilt tot het resultaat te komen, dat de nieuwe ften/artillerie van het Indische leger niet alleen aan het hoofd der moderne bergartil- leriën van alle mogendheden kome te staan, doch ook, dat zij in staat zij den strijd aan te binden met veMartillerie en op deze- de overhand te behalen Een overwegend voordeel zal ze bezitten in het lage doel dat ze aanbiedt, een doel, dat daarbij zoo min mogelijk „open" mag optreden. De bergartillerie of liever de artillerie te veldemoet in de toekomst niet „in stelling komen" maar „in stelling sluipen"!: In een voorbereidende stelling wordt het stuk in elkaar gezet en door één muildier, liever nog alleen door de in gebukte hou ding blijvende bedieningen, in de stelling gebracht. Steecfemoet naar gezichtsdekking gestreefd worden, de vijandelijke artillerie- omtrent de stelling in het onzekere latende en met een rafale- van projectielen overstelpende, waarvan zij eerst te laat den oor- sprong zal kunnen onderkennen. Het rookzwakke kruit, de ligne du mire indépendante, en vooral de methoden voor indirecte richting, thans ook in Nederland met'' zooveel succes bij de veldartillerie toegepast, maken dit mogelijk. Modern berggeschut, als hier bedoeld, zal ook tegen den I.Y. te-

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 571