1186 bezigen zijn en gedachte uitwerking hebben. Echter nogmaals, voor dat doel is verbetering als zal worden voorgesteld niet noodig, is het tegenwoordige berggeschut meer dan voldoende, had met het oude berggeschut volstaan kunnen worden Geklaagd wordt over het niet voldoende beweeglijk zijn onzer bergartillerie, zoodat het meermalen voorkwam, dat stellingen bestormd en genomen werden, zonder dat de aanval door artil lerie was voorbereid. Verliezen hierdoor geleden hadden voor komen kunnen worden. Hiervoor is veel te zeggen. Echter, om aan dezen eisch te ge- moet te komen behoeft geen berggeschut gebezigd te worden, doch kunnen lichtere kanonnen aangewend worden, hiertoe aan expeditionnaire troepen toegevoegd. Een 8-tal4 complete sectiën hiertoe beschikbaar gesteld, zou voldoende zijn. Het bekam pen van den I.V. moet hun doel zijn. Dat zij ook tegen een B.V. aangewend kunnen worden, moet als bijzaak en uitsluitend als een welkome aanwinst beschouwd worden. Nimmer echter zoeke men zijn kracht in minderwaardig ge- schut om hiermede meerwaardige artillerie het onderspit te doen 'delven, vooral niet waar over dit geschut slechts in beperkte mate beschikt kan worden Geschut te velde voor Indië. Dit geschut moet zooveel mogelijk aan dezelfde eischen vol doen als aan modern veldgeschut gesteld worden. De verbete ringen toegepast op het laatste moeten ook voor zooveel moge lijk op het eerste worden toegepast. Deze verbeteringen zijn in hoofdzaak de volgende. Het vraagstuk der veerende affuitremmen wordt algemeen als afgedaan beschouwd. Vuurmondterugloop moet thans worden toegepast, als men snelvuur (feu rapide) verlangt en zich niet vergenoegt met versneld vuur (feu accéléré). Van het laatste is het Duitsche veldgeschut M. 96, van het eerste het Fransche M. 97 een voorbeeld. (Zie bijlage a.) Vuurmondterugloop (canon a longue course sur l'affut Rohr- rücklauflaffete) moet ook het Indische geschut te velde hebben. Dit is een onafwijsbare eisch Aan het stuk moeten kleine verschillen in zijdelingsche rich ting gegeven kunnen worden, zonder de affuit te verplaatsen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 572