1187 - Onder den staart der affuit moet een vaste schop worden aan gebracht, die bij het eerste schot in den bodem dringt of op rotsachtigen bodem in een spleet of te hakken groef geplaatst wordt, om den vasten stand van de affuit te verzekeren. Deze schop mag niet veerend werken, daar anders de affuit niet vol komen stilstaat. Het sluitstuk moet een vlugge behandeling toelaten, met en kelvoudige beweging van openen en sluiten. Hiervoor is de schroefsluiting, vooral de excentrische welke niet uit. haar v' ligplaats treedt het meest aan te bevelen. Een nadeel van de f| excentrische schroefsluiting is~het zwaarder worden van de kulas, waardoor bij gedragen geschut looplengte opgeofferd zou moeten worden. Sluitstukbediende en richter moeten door schilden gedekt wor den. Hun moreel wordt hierdoor belangrijk verhoogd, waardoor ze nauwkeuriger werken zullen. Uit den aard der zaak moeten de schilden zoo licht mogelijk zijn. Als maximum gewicht kan hiervoor 50 a 60 K.G-. toegestaan worden. Ze moeten dekking op leveren tegen vulkogels der G.K. en tegen geweerprojectielen. De richtmiddelen moeten los van den vuurmond aan eenig deel der affuit worden aangebracht, zoodanig, dat de richtlijn steeds in een vlak ligt, evenwijdig aan de zielas. Voor indirect richten over dekkingen of maskes moet deze richtlijn belangrijk hooger gesteld kunnen worden dan de zielas, door uitschuifbare stangen (ligne de mire indépendante). Narichten na elk schot is niet noodig door den onbeweeglijken stand der affuit, een omstandigheid die de vuursnelheid ten goede komt. De korte tijd voor het narichten beschikbaar en de gemoedstoestand van den richter geven bij telkens narichten aanleiding tot onge- wenschte correcties. Wel moet de richting steeds worden ge controleerd. De Fransche richtmiddelen zouden hier toegepast kunnen wor den. Men heeft daar aan de affuit twee stelwielen. Het eene, onder bereik van den sluitstukbediende, dient tot het bewegen van den vuurmond, alleen om deze de elevatie te geven voor den afstand; het tweede, onder bereik van den richter, dient tot gelijktijdig bewegen van vuurmond en richtlijn, teneinde de laatste op het doel te brengen. Voorts valt ook het stelwiel voor het

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 573