- V*' 1188 geven van kleine verschillen in zijdelingsche richting onder de hand van den richter. Vooral bij het geven van strooi vuur is dit systeem voordee- lig, omdat nu in korten tijd een terreinstrook van willekeurige diepte en vrij groote breedte in zeer korten tijd met G-.K. kogels te overhagelen is. t. Een oordeelkundige inrichting van het vizier stelt voorts in staat gebruik te maken van elk willekeurig gekozen hulpricht punt, in verband met de meer en meer veldwinnende zienswijze ten gunste van de indirecte richting. Batterijen van 4 stukken verdienen aanbeveling. De vuurleiding wordt hierdoor eenvoudiger, hetgeen de vuursnelheid ten goe de komt. De lengte der colonne wordt geringer 1). De manoeu vreervaardigheid en de kans om gedekt in stelling te komen worden grooter, terwijl ook eerder ruimte voor het innemen eener stelling gevonden wordt. Wat de munitie betreft, moeten in de batterij aanwezig zijn brisante granaten en granaatkartetsende B.G-. tegen de schil den der vijandelijke batterijen, de G.K. tegen levende doelen. Ten einde het rendement der G-.K. zoo groot mogelijk te doen zijn, moet de wand der bus zoo dun mogelijk zijn, de buizen van aluminium vervaardigd worden Met het oog op de nog betrekkelijk geringe eindsnelheden der G. K. der bergvuurmonden in het springpunt, wordt de bodem kamer toegepast; de lading dezer kamer, dan wel de stof waarmee de vulkogels vastgezet worden, moet rookgevend zijn, ten behoeve van de waarneming der springpunten. Yoor de vulkogels bezige men Wolframmetaal. Wel is dit duur, doch ook hier vergt de ge ringe quantiteit der artillerie een overwegend zijn in dat opzicht. De eisch van snel vuren sluit de eisch van snel tempeeren in zich. Aan de affuit moeten om hierin te voorzien automatische ^inrichtingen tot het gelijktijdig tempeeren van 2 projectielen t../" worden aangebracht, zoodat dat tempeeren door den sluitstuk- bediende geschieden kan De kartets vervalt en wordt vervangen door de op 0 getem- - geerde G.K. 1 h- 1) In verband met het grooter aantal caissons per vuurmond zal dit voordeel niet van veel beteekenis zijn. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 574