1189 De eenheidspatroon: projectiel, kardoeshuls, lading en ontste- kingsmiddel tot één vereenigd, moet worden toegepast. De voordeden der patroonhuls zijn: 1. Bescherming van de lading tegen den invloed van vocht. 2. Betere verzekering van de gasafsluiting. (Bij elke lading worden de afsluitende deelen vernieuwd, het tijdroovende toe zien op de gasafsluiting vervalt.) 3. Besparing van tijd bij de lading. Nadeelen zijn: 1. "Vermeerdering van het mee te voeren dood gewicht. 2. Gevaar voor vertraging in de bediening door klemming of scheuren der hulzen. 3. Oponthoud bij weigeren van het slaghoedje. 4. Bemoeilijking der bediening door de ledige hulzen die op den grond liggen. Aan het eerste nadeel wordt te gemoet gekomen door hulzen van aluminium, wier gewicht 1/3 bedraagt van dat van een mes singen huls. Het vierde nadeel zal vooral worden gevoeld in stellingen met weinig ruimte. Het zich bewegen in de batterij zal echter tot het uiterste beperkt moeten worden en aanvoer van munitie langs mechanischen weg plaats hebben. Verzamelen van hulzen tot jwedergebruik zal in Indië zelfs in oorlogstijd moeten geschieden, met het oog op onze beperkte hulpmiddelen. Moet de vijand in stellingen of van te voren ingerichte ver sterkingen worden aangevallen, dan is het bestrijkend schot/:L^ van den modernen vuurmond een nadeel. In dit geval kan in Indië het krombaangeschut, de 12 c.M. A. H. en 12 c.M. A. M., worden aangewend. In de toekomst zal het artillerie-duel in den veldoorlog, met het oog op ons beperkt gezichtsvermogen, gevoerd worden op afstanden, gelegen tusschen 2500 en 3500 M. De moderne snelvuurveldkanönnen hebben over 't algemeen: Kaliber7.5 c.M. Lengte30 kalibers. Gewicht marschvaardige stuk 1650 a 1750 K.G. Gewicht stuk in batterij 950 K.G. Gewicht projectiel 7.5 Dl. II, 1904. 79

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 575