- 1197 gen kan worden. Billijkheidshalve moeten de militaire dienstja ren medegerekend worden voor het later toe te kennen pensioen. Het zal de inlandsche ambtenaarswereld voorzeker niet scha den, wanneer zij gedurende die jaren in de gelederen doorge bracht, orde, stiptheid en gehoorzaamheid heeft geleerd; boven dien zou de liefde voor H. M. de Koningin en de getrouwheid aan het Indische Gouvernement daardoor verhoogd worden. Yele goede elementen, de beste zelfs, die door vorengenoem den maatregel tot eene dienstverbintenis gedwongen worden, zullen na het einde van hun verband het leger verlaten. Ge durende dien tijd hebben zij echter goede diensten bewezen. Daar natuurlijk in de eerste plaats zij, die zich door goed ge drag en dienstijver onderscheiden hebben, voor eene burgerbe trekking in aanmerking komen, kan men de uiterste krachts inspanning van hen verwachten. Bovendien komt het leger, dat dan ook de goede elementen van het inlandsche volk in zijne gelederen krijgt, bij dat volk in hooger aanzien. Indien vorengenoemde eisch voor eene burgerbetrekking on middellijk werd gesteld, zou men zich in den eersten tijd met minder deugdelijk materiaal tevreden moeten stellen, omdat de daarvoor geschikte elementen nog niet in de gelederen aanwezig zijn. De burgerlijke dienst zou daardoor geschaad worden. Een dergelijke maatregel zou dus slechts langzamerhand ingevoerd kunnen worden. Men zou over eenige jaren aan gewezen mili tairen de voorkeur kunnen schenken en eerst later, als het leger de daarvoor noodige elementen in voldoende hoeveelheid kan op leveren, dien maatregel algemeen invoeren. II. Op welke wijze tracht men in dienst de goede eigenschap pen als militair te ontwikkelen en de slechte te onderdrukken Geldelijke belooning van de gewenschte goede eigenschappen en bestraffing zoo mogelijk door korting op of vermindering van de geldelijke inkomsten der ondeugden en gebreken oeloven de meeste resultaten. Yooral geldt dit voor den Javaan, die in dienst komt, niet uit liefde voor den militairen stand, maar om de materieele voordeelen (kleeding, voeding, soldij en gagement). In de burgermaatschappij, bv. op een kantoor, in eene fabriek, enz., wordt hij die beter of meer werk levert dan een ander naar evenredigheid ook beter betaald; in het leger ontvangt

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 583