1199 schatters de infanterie heeft 1); de uitkomsten zouden treurig zijn. Afgerichte infanteristen, zg. geschikt om te velde te trek ken, die bij het doorloopen der 2e klasse aan hoogstens twee of drie van de twaalf oefeningen hebben voldaan, heeft men bij honderden. Kunnen in den tegenwoordigen tijd, nu goed loopen en schieten in den oorlog alles is, zulke personen nog langer bij de infanterie geduld worden? III. AVelke maatregelen worden er getroffen om alleen hen die in hunne betrekking voldoen voor het leger te behouden en hen wier onbruikbaarheid in de practijk gebleken is daaruit te verwijderen Wanneer een fuselier zich na het einde van zijn dienstver band wil reëngageeren, wordt alleen nagegaan le of hij een gunstig strafregister heeft, en 2e of hij lichamelijk goedgekeurd wordt. Het is zonderling, maar waar, dat zijne waarde als infanterist heelemaal genegeerd wordt. Iedere maatschappij of onderneming ontslaat het personeel na het eindigen van het contract, wanneer het niet meer bruik baar is of door beter vervangen kan worden; iedere patroon ontslaat de werklieden, die ongeschikt zijn voor hun werk; iedere- huisvrouw zegt haar keukenmeid die niet koken kan den dienst op, enz., enz. In het leger echter kan iedereen blijven dienen,, ook een 2e klasse schutter die aan geen enkele oefening heeft voldaan en dus blijkbaar niet goed kan of wil schieten, indien hij slechts aan de twee bovengenoemde eischen voldoet: een maatstaf, die bovendien zeer gebrekkig is. Ad le. Niet alle tot straffen bevoegde personen straffen even veel en even zwaar. De militairen met een blanco of gunstig strafregister zijn niet altijd de beste soldaten; men treft onder hen vele prullen aan en handige broeders, die zich overal buiten weten te houden. Ad 2e. Inlanders reëngageeren zich zelden bij hun eigen korps; in den regel vragen zij te voren paspoort aan naar een ander garnizoen 2), zoodat zij gewoonlijk niet door den dokter die hen 1) Schrijver bedoelt hiermede zeker alleen, dat de bepaling omtrent het indienen ven een zg. .eindverslag" aan het Legerbestuur uit het Schietvoorschrift is vervallen. Red. •2) Dit zou wellicht voorkomeD kunnen worden door bij reëngagement bij bet korps een hoogere premie toe te kennen. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 585