DRAADLOOZE TELEGRAFIE. Aan het verslag, door den zich met verlof in Nederland bevin denden kapitein van den generalen staf van het Nederlandsch- Indische leger K. E. Schütt ingediend, naar aanleiding van de hem verstrekte opdracht om de in dit jaar voor rekening van de Departementen van Marine en Koloniën tusschen Amsterdam en Kampen gehouden proeven op het gebied der draadlooze tele grafie bij te wonen, ontleenen wij het volgende: Draadlooze telegrafie als gemeenschapsmiddel. Uit de plaats gehad hebbende proeven is gebleken, dat de tlraadlooze telegrafie zij moge dan al tot nog toe niet geschikt zijn voor het wereldverkeer beschouwd kan worden als een seingemeenschapsmiddel van zeer veel waarde. Wel is waar is het volmaakte (zuivere afstemming binnen enge grenzen en absolute storingsvrijheid) nog niet bereikt, maar dit sluit niet uit dat het onderling verkeer mits worde voldaan aan de technische eischen van afstand, afstemming en vermogen voor- Europa als voldoende zeker kan worden aangemerkt. Tot deze opvatting geven ook aanleiding de proeven, van 18 Juni 1902 tot 7 September van dat jaar aan boord van den Italiaanschen kruiser „Carlo Alberto" door Marconi genomen 1), alhoewel de conclusies waartoe deze komt 2) niet in allen deele kunnen worden onderschreven, als zijnde eenigszins te optimis tisch gekleurd. Zoo zal het bv. zeer de vraag zijn of het mogelijk is de ap paraten ongevoelig te maken voor ontladingen der dampkrings- 1) Zie „Die Fortschritte" aut' clem Gebiete der drahtlosen „Telegrafie" van Adolf Prasch blz. 131 —136. 2) Idem blz. 136-1*7.

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 588