1203 electriciteit, zonder te vervallen in buiten verhouding zware ma chines voor de voortbrenging der energie. Marconi althans schijnt er nog niet in geslaagd te zijn, sto ringen door dampkringselectriciteit op te heffen, want zijn sta tion aan den Overtoom had tijdens de proeven te Amsterdam daarvan weieens zooveel last, dat letterlijk niets verstaanbaars te ontvangen was. Al zijn dan ook de proeven in Holland met de „Telefunken" genomen als geslaagd aan te merken, het gaat niet aan daaruit te besluiten dat men ook in Indië op een dergelijk gunstig re- resultaat mag rekenen. De zeer sterke electrische lading van de atmosfeer in Indië zal zeker haar invloed doen gevoelen, waarschijnlijk meer nog dan de tropische temperatuur, groote vochtigheid en weelderige plantengroei. Men zal al zeer tevreden mogen zijn indien men gelijke uitkomsten krijgt als in Mexico, waar tusschen Guaymas en San Rosario—sedert 1903 overeen afstand van 190 K.M. met „Telefunken" draadloos verbonden zich het verschijnsel voordoet, dat dikwijls na zonsondergang de in den dampkring opgehoopte electriciteit storend werkt en de coherer in een voortdurend trillende beweging is, die zich op het bandpapier van den schrijftoestel afteekent en in den detector klinkt als een reeks van punten. Merkwaardig is het echter dat over dag zelfs indien het onweerde kon ontvangen worden. Maar al zou dan ook in Indië de draadlooze telegrafische gemeenschap bepeikt blijven tot de uren tusschen zonsop- en zonsondergang, dan nog zou zij voor het op min kostbare wijze aanbrengen eener telegrafische verbinding tusschen de hoofdplaatsen der ei landen onzer Oost-Indische bezittingen voor zoover deze nog niet door een kabel met Java in gemeenschap zijn alle aanbe veling verdienen. Zelfs zou draadlooze verbinding wenschelijk zijn als noodhulp op plaatsen die nu reeds per draad ver bonden zijn, maar wier gemeenschap telkens gevaar loopt door toevallige omstandigheden (vernieling van telegraaf- en tele foonleidingen enz.) verbroken te worden, daar dan draadloos kan worden gewerkt zoolang de electro-magnetische gemeenschap verstoord is. Voor deze doeleinden kunnen „Telefunken-stations" van ver schillende capaciteit (van 201000 K.M.) worden gebezigd. De

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 589