1205 De bedrijfskosten van een draadloos station zullen in hoofd zaak bestaan in a. die, benoodigd voor het petroleum- c.q. benzineverbruik der geïnstalleerde moter-dynamo b. de kosten van het personeel, zijnde het salaris van een telegrafist en diens eventueelen plaatsvervanger; c. de onderhouds- en afschrijvingskosten. Geschiktheid der Telefunkenvoor militaire doeleinden. De „Telefunken" voor vaste stations is ten gevolge van ver pakking en gewicht der machines voor de energielevering, als mede door het tijdroovende aanbrengen der draadverbindingen en de accurate opstelling niet geschikt 0111 aan ageerende troe pen te worden toegevoegd. Toch is zij voor militaire doeleinden zeer goed bruikbaarzij het dan ook in beperkte mate, daar haar vervoer aan goede land- en waterwegen gebonden is. Yoor strategische doeleinden zou men haar bij een verdediging van Java kunnen gebruiken tot verbinding van Java's hoofd plaatsen niet alleen met het Legercommando indien de com municatie langs draadtelegraflschen weg verbroken is maar ook met de Marine. Ook bij een actie tegen een inlandschen vijand kan de „Tele funken", indien goede land- of waterwegen ter beschikking zijn, diensten bewijzen als zij is opgesteld op belangrijke punten, die geruimen tijd door onze troepen bezet blijven en van waar uit mobiele colonnes het binnenland dieper inrukken. Als voor beeld eener mogelijke toepassing kan Djambi dienen, waar goede waterwegen naar onze vaste bivaks leiden. Men had daar de hoofdplaats Djambi bv. draadloos kunnen verbinden met onze vestigingen te: a. Moeara Tambesi J -g +60 K.M. b. Moeara Tebo 125 c. Kantau Pandjang g i 140 d. Limboer (Merangin) ft 130 e. Soeroelangoen (Djambi) J 115 terwijl dan de later te vermelden „draagbare" stations had den kunnen worden toegevoegd aan de in het binnenland agee rende troepen. Dl. II 1904. 80

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 591