1206 Ook in Atjeh zou men deze vaste stations hebben kunnen gebruiken, door ze bv. op te richten op de hoofdplaats en de verschillende bezette kustplaatsen en belangrijke vestigingen in het binnenland waarheen geschikte wegen leiden. Men had voorts door het toevoegen van draagbare stations aan de van uit Peusangan en Kwala Simpang uitrukkende Gajo-colonnes, en het oprichten van vaste stations op genoemde plaatsen niet alleen met bedoelde colonnes in verbinding kunnen blijven, maar hen ook onderling in gemeenschap kunnen brengen. Eindelijk dient te worden opgemerkt, dat vaste stations bij overzeesche expeditiën meestal op de operatiebasis kunnen wor den opgericht, ten einde van daar uit ook met buiten het operatie- tooneel gelegen draadlooze stations (land- of scheepsstations) in verbinding te komen, ter spoediger onderrichting van Regeering en Legerbestuur, indien geen andere telegrafische gemeenschap bestaat. Ter vereenvoudiging van de seingemeenschap zal het dan aanbeveling verdienen te bepalen, welk station buiten het operatietooneel die draadlooze gemeenschap onderhoudt. Vonkenwagensvonkenkarren en draagbare vonkenstatiofis. Moeten vonkentelegraafstations troepenbewegingen volgen, dan dienen zij voor dit speciale doel gemakkelijk vervoerbaar en spoedig tot gebruik gereed te zijn, d.w.z. hun in werking stellen moet slechts eenige gemakkelijke manipulaties vereischen. Aan die eischen schijnen te voldoen de zg. „Funkenwagen" en „Fun- kenkarren" en hoewel in eenigszins mindere mate de draag bare vonkenstations. De beide eerstbedoelde zijn bij het Duit- sche leger in gebruik en hebben gedurende de manoeuvres in 1902 en 1903 goede resultaten opgeleverd. Daar de vonkenwagen echter ongeveer dubbel zoo zwaar is als de vonkenkar, die slechts 600 K.G-. weegt, en beide dezelfde capaciteit hebben, d. i. denzelfden afstand overbruggen, lijdt het geen twijfel of de vonkenwagens zullen door vonkenkarren vervangen worden. Voor het Nederlandsch-Indische leger komen, rekening hou dende met het paardenmateriaal en de communicatiën, slechts in aanmerking van deze drie typen:

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 592