1207 le. de vonkenkar, welke door 4 paarden getrokken wordt en bij het veldleger goede diensten kan bewijzen, en :2e. de draagbare stations, welke kunnen dienen om toegevoegd te worden aan expeditionnaire troepen naar die streken, waar gebrek aan daarvoor geëigende communicatiën het medevoeren van vonkenkarren en vaste vonkenstations onraadzaam doen achten. Bedoelde vonkenkarren en draagbare vonkenstations, systeem „Telefunken", worden vervaardigd door de Gesellschaft für draht- lose Telegraphie te Berlijn. Zij heeft reeds ongeveer een 40-tal vonkenkarrenstations aan verschillende legers geleverd. Duitsch- land, Oostenrijk en Rusland hebben die vonkenkarren reeds in gevoerd en laatstbedoeld rijk heeft nog kortelings een bestelling van verscheidene vonkenkarrenstations gedaan. Spanje en Zwe den zijn op het punt ze in te voeren en in de Yereenigde Staten en Engeland zijn ze in beproeving. Reeds bij de Duitsche Keizermanoeuvres in 1902 waren de von- kenwagens, systeem „Prof. Braun und Siemens Halske", offi cieel werkzaam. In het hierop betrekking hebbend Mil. Wochenblat No. 104 van 26 November 1902 luidt het officieel oordeel: „Die Funkentelegraphie benutzte das System Braun-Siemens, „das sich ausserordentlich gut bewahrt hat. Mit dem Morse- „schreibapparat arbeiteten die Stationen noch sicher bis auf 2 „Tagemarsche, mit dem Hörapparat auf 3—4 Tagemarsche". Sedert heeft de „Gesellschaft", evenals bij de vaste stations- „Telefunken", het systeem Braun-Siemens en dat van Slaby-Arco samengesteld tot het systeem „Telefunken", en door belangrijke verbeteringen in de laatste jaren is het haar gelukt vonken karrenstations te maken, die met dezelfde energie meer dan het dubbele van den toenmaals (najaar 1902) bereikten afstand kun nen overbruggen. Eene beknopte beschrijving van het vonkenkarrenstation volge hieronder. Een station bestaat uit drie tweeraderige karren, t.w. le de energiekar, 2e de toestelkar, 3e de gereedschapskarelk wegende 600 K,G.

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 593