1208 ad le. De energieJcar bevat de stroombron,bestaande uiteen; benzine-motor van 4 P.K., direct gekoppeld met een wisselstroom generator van circa 1 K.W. nuttig effect en een benzine-dynamo- De motor wordt afgekoeld door water, besloten in een boven de benzine-dynamo geplaatst reservoir. De watercirculatie heeft automatisch plaats door een kleine tandradpomp en het water wordt door een buisleiding en ventilator afgekoeldDe voor het. bedrijf noodige bezine wordt in een naast den waterbak geplaatst reservoir van 30 liter inhoud medegevoerd. De inhoud is vol doende voor een ongeveer 30 uren onafgebroken telegrafisch ver keer. De ontsteking van den motor geschiedt eiectrisch, evenals bij; een motorrijwiel. De ontstekingsaccumulatoren worden door de dynamo van den wisselstroom-generator automatisch geladen. Yoor het inhalen van den ballon of den vlieger, welke den kabel (an tenne) omhoog houden, dient een gemakkelijk in- en afstelbare koppeling, die door een kettingoverbrenging een aan de buiten zijde der buitenkast bevestigde kabeltrommel doet draaien. Toe- behooren en reservedeelen bevinden zich in ruime hoeveelheid in een aan de buitenzijde bevestigd kastje. ad 2e. De toestelkcir is door een dwarsschot in 2 deelen ver deeld en bevat den gever- en ontvangtoestel. In het voorste deel liggen de hoogspanningstoestellen: inductor, flesschenbatterij met veranderlijken onderverdeelden vonkafstand, en de hoogspannings transformator. De laatste 3 toestellen zijn door een afneembare- klep aan den zijwand te bereiken voor het eventueel verwisselen van flesschen of het verstellen van den vonkafstand. In het- achterste gedeelte zijn op den bodem der kar bevestigd de Morse sleutel en op een goed veerende plank de 2 ontvangapparaten 1) met 1 Morse-schrijftoestel. Op een plank van het laatste is de kleine ontvangtransformator aangebracht. Aan het dwarsschot bevinden zich de groote ontvangtransformator, de ontvangspoel en een „Ge- gengewichf'-omschakelaar (zie hieromtrent hieronder) met 2 hef- boomen. Aan den eenen zijwand bevindt zich het hoorapparaat met electrolytischen detector en telefoon, aan de deur is dn lokbei bevestigd. De overkast, welke het geheel dekt, kan zon der verbindingen te verbreken worden afgenomen. Voor ver- 1) ill. 1 in reserve, om bij voorkomende defecten dadelijk een ander bij de hand tfr hebben.

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 594