1209 lichting der binnenruimte dient een gloeilampje, waarvoor in de •linkerzijde der kast een accumulator is geplaatst. ad 3e. De gereedscliapskar dient tot opname van de 4 gas- reservoirs en het noodige pioniergereedschap, alsook voor de ballons en een reserve benzine-reservoir. De gasreservoirs zitten ■direct in de kar en bevatten ieder 5 M3. onder 120 Atm. gasdruk. Twee reservoirs zijn noodig voor het vullen van den ballon met 'behulp van een vulslang. Elk station is voor 2 golflengten ingericht, nl. 1 korte golf van 350 M. en een lange van 1050 M. De luchtdraad blijft voor beide golflengten dezelfde. Een aardgeleiding is niet noodig. Hiervoor treden in de plaats: a. bij gebruik van de korte golf, een stuk kopergaas van 4 M. lang en 6 M2. oppervlakte; b. bij gebruik van de lange golf, een stuk kopergaas van 14 M. lang en 25 M2. oppervlakte. Deze stukken kopergaas noemt men „Gegengewicht." Zij wor den op piketten op ongeveer 1 M. boven den grond uitgespan nen en verbonden met de antenne en de apparatenkar. Voor het omhooghouden van de antenne (een 200 M. lange nikkelstaalkabel) dienen vlieger ballons of linnen vliegers. Eerst bedoelde hebben een inhoud van 10 M3. en een trekkracht van 3 K.G. indien zij gevuld zijn met waterstofgas. Laatstbedoelde hebben een winddrukvlak van 1.1 M2., zoodat zij reeds bij weinig- wind kunnen worden opgelaten, wat uit een oogpunt van gas- besparring verkieslijk is. Aan beide zijden van iedere kar is een kabeltrommel met kabel aangebracht, terwijl als uitrusting voor een station dienen: |3a^onSl j bevestigd aan de gereedschapskar, en de 6 linnen vliegers, 2 stukken kopergaas, met piketten vastgemaakt aan de buiten zijde van de energiekar. De prijs der 3 uitgeruste karren of één compleet station is f 11000. Deze vonkenkarrenstations kunnen, bij gebruik van het schrijf- apparaat, een afstand van 100 K.M. overbruggen. Gebruikt men den detector, dan kan een afstand van 200 K.M. bereikt worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 595