677 ringen omtrent het infanteriegevecht verloren gaan en had de zware verliezen, bovenbedoeld, ten gevolge. Eerst 17 jaar na den Fransch-Duitschen oorlog verscheen het Duitsche infanterie- reglement. In het volgende hoofdstuk „Englisches und Deutsches Regle ment" zegt de schrijver, dat, evenals voor de exercitiereglemen ten van vele Europeesche legers, ook voor de „Infantry drill" van 1896 het Duitsche reglement tot grondslag heeft gediend, vooral wat betreft het gevecht. Verschil bestond omtrent het gebruik van gevechtsgroepen bij den aanval. Terwijl volgens het Duitsche reglement de groep, voor de „doorvoering" bestemd, spoedig sa menwerkt met die, welke het gevecht inleidt, en ten slotte ook de reserve voor de beslissing wordt ingezet, wordt het verkrijgen van „vuuroverwicht"—de hoofdzaakvolgens het Engelsche re glement overgelaten aan de inleidingsgroepeerst bij den storm wordt de doorvoeringsgroep gebruikt. Voorts was bij de ver dediging de reserve uitsluitend bestemd om den terugtocht te dekken of tot de vervolging over te gaan. Ook werd in het Engelsche reglement het salvovuur gehuldigd, terwijl het Duitsche „im wohlgezieltes Einzelfeuer" de beste vuursoort zag. Omtrent de dichtheid der tirailleurliniën was in het Engelsche reglement voldoende speling gelaten; echter werden in het be gin van den oorlog bijna uitsluitend dichte tirailleurliniën (zon der tusschenruimten) gebezigd. Groot verschil van meening bestond over het tijdstip van het openen van het vuur, dat volgens het Engelsche reglement eerst Iaat moest geschieden. Slechts bij uitzondering mocht op af standen boven 800 yards (785 M.) het vuur geopend worden; de grens tusschen korte en middelbare afstanden was aange geven op 460 M. Het Duitsche reglement hield daarentegen rekening met de resultaten op de schietscholen verkregen, nl. dat het op „mittlere Entfernungen entbrennende Schützenge- fecht keineswegs rnehr eine mit dem Gegner spielende Ver- schleierung unserer Angriffsentwickelung ist, sondern ein ernster und wichtiger Theil der Kampfesarbeit selbst". „Von gut ausgebildeten Schützen wurden gegen Kopfziele auf den mittleren Entfernungen, also von 600 bis 1000 m. bereits binnen fünf Minuten bis 5 Treffer von dem eingesetzten

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 59