1214 kleiner eskader kruiste meer om de West; terwijl in de buurt van Brest 13 linieschepen de wacht hielden en bovendien die haven bewaakt werd door een eskader, samengesteld uit een aantal fregatten. Niettegenstaande dit drievoudig bolwerk! één vloot op de vijandelijke kust, een tweede kruisende in zee, en een derde dicht bij de eigen kust, gelukte het aan de Fransche scheepsmacht om met 44 zeilen en 25000 man troepen de baai van Bantry te bereiken. Deze vloot had 8 dagen noodig voor den overtocht en 3 dagen om de troepen te ontschepen. Ook thans weder werd deze onderneming door stormweder verijdeld aan de reusachtige scheepsmacht, welke Engeland uitsluitend tot dat doel had bijeengebracht, gelukte het slechts een enkel der Fransche schepen op te vangen. De uitslag der onderneming was een les voor de regeeringen van beide landenvoor Frankrijk, omdat ten duidelijkste gebleken was, hoezeer men ter zee af hankelijk is van niet te voorziene omstandigheden, welke zelfs de best voorbereide plannen kunnen doen mislukken; terwijl tot on derricht van Engeland bewezen was, dat de heerschappij ter zee niet steeds volkomen zekerheid aanbiedt tegen een vijandelijken inval. Immers noch de ondernemingsgeest der Britsche zeelieden, noch de stoutmoedigheid der Britsche troepen, maar alleen de woe de der elementen behoedde het land tegen het dreigend gevaar. Allicht zou men meenen, dat het in den tegenwoordigen tijd van stoom, electrieiteit, draadlooze telegraphie enz. gemakkelijker moet zijn zekerheid omtrent de bewegingen en bedoelingen der tegenpartij te verkrijgenmaar al spoedig komen wij tot andere gedachten, wanneer wij ons herinneren, hoezeer men in de Yeree- nigde Staten, tijdens den Spaansch-Amerikaanschen oorlog, in onzekerheid verkeerde omtrent de Spaansche vloot, die uit Europa over den Oceaan in aantocht was, en hoe deze onzekerheid oor zaak was, dat men meende de geheele Amerikaansche kust be dreigd te moeten achten. Dat men zelfs in de meest gunstige om standigheden in dit opzicht nog steeds voor een uiterst moeilijke taak staat, bleek voorts tijdens de verleden jaar door de Fransche marine in de Middellandsche zee gehouden manoeuvres, waarbij twee vloten die elkander reeds in het zicht hadden gehad weder alle voeling met elkander verloren. Uit het voorafgaande blijkt duidelijk, dat het uiterst moeilijk is

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 600