1215 op den Oceaan een vijand te ontmoeten, die er op uit is zijn tegen stander te ontloopen, en hoe weinig uitgericht wordt door den meest onverflauwden ijver, de meest rustelooze werkzaamheid,, de grootste bekwaamheid en het meest juiste oordeel, indien het geluk niet meewerkt. Liet men alzoo belangrijke havens onverdedigd, vertrouwende- op het bolwerk door de scheepsmacht gevormd, dan zou men aan groote teleurstellingen blootstaan. Thans overgaande tot een nadere beschouwing van de omstan digheden waarin een schip en een walbatterij ten opzichte van elkander verkeeren, zullen wij daarbij uitgaan van de veronder stelling, dat het fort goed gebouwd en behoorlijk onderhouden is, de in batterij gebrachte kanonnen goed kunnen worden ge bruikt, de bemanning geoefend en flink, de fortcommandant be kwaam en moedig is; dat het schip in uitstekenden staat ver keert, het volk aan tucht gewoon en krachtig, de bevelhebber handig en een goed zeeman is, de wind, het tij en de zee voor het schip zoo gunstig mogelijk zijn. De genoemde voorwaarden kunnen natuurlijk voor de kustversterking eerder worden ver vuld dan voor het schip, aangezien dit laatste steeds afhanke lijk is van de weersgesteldheid. Wat zou nu onder deze omstandigheden de uitslag van het ge vecht zijn? Het schip kan zijn punt van aanval kiezen, daarbij be sluitende tot het meest kwestbare; maar zelf is het schip schier overal kwetsbaar, waarbij nog komt, dat de manschappen en het geschut in een kleine ruimte zijn samengedrongen. In het fort daar entegen zijn het alleen de vuurmond en nu en dan een hoofd of arm,, boven de borstwering uitstekende, die getroffen kunnen worden,, zoodat men, vergelijkenderwijs gesproken, kan zeggen, dat de bloot gestelde doelen zich verhouden als 15 of 20: 1. Bovendien is er altijd eenige beweging in het water, wat ten gevolge heeft dat het scheepsgeschut veel geringer trefkans zal hebben dan het. geschut dat in versterkingen aan den wal is opgesteld. Eindelijk zijn op het schip nog vele zaken aan het vuur bloot gesteld, die onmisbaar zijn voor de behoorlijke behandeling, zooals het roer en de stuurbeweging, en kan het ontstaan van brand aan boord noodlottig in zijne gevolgen zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 601