1216 De gevolgtrekking ligt derhalve voor de hand, dat scheeps- 'batterijen over 't algemeen niet in staat zullen zijn met kans op goeden uitslag den strijd tegen landbatterijen op te nemen, en wederom zullen wij de geschiedenis te hulp roepen om deze gevolgtrekking aan de feiten te toetsen. Toen in 1711 de Engelschman Fruin met zijn eskader de ha ven van Rio Janeiro binnenzeilde, kostte hem het loopen langs de kleine, aan den ingang gelegen versterkingen, 300 man. Hij was verstandig genoeg om zich niet in een vuurgevecht te begeven, maar liep, het vuur beantwoordende, zoo snel mogelijk langs de forten. Carthagena werd in 1740 gedurende drie dagen gebom bardeerd door een vloot van 9 linieschepen, bewapend met vijf a zeshonderd stukken geschut en bemand met 4000 man, maar daar de forten onbeschadigd bleven had het bombardement fei telijk geen andere uitwerking dan het beangstigen der inwoners •en bet beschadigen van enkele gebouwen; aan de schepen daar entegen werd een zoodanige averij toegebracht, dat zij om te repareeren terug moesten keeren naar Porto-Bello. Bij den aanval van den schout-bij-nacht Moore op het eiland Guadeloupe had het gedeelte der vloot dat tot den aanval be stemd was te beschikken over 568 stukken, terwijl de open kust- batterijen slechts 81 stukken daartegenover konden stellen. Hier was de verhouding dus als van 7 tot 1, waarbij wij de batterijen van beide zijden der schepen in rekening brengen en ook alle stukken op de forten meetellen. De uitslag van dit vuurgevecht was, dat enkele der batterijen een weinig schade beliepen, doch van de voornaamste versterking waren noch de wallen beschadigd, noch een enkel der stukken gedemonteerd. Ha een strijd vau ruim 3 maanden werd het eiland genomen, maar ieder die de moeite neemt om de feiten te onderzoeken zal bespeuren, dat er niets te vinden is in het geheele relaas van den strijd, waaruit de meerderheid der scheepsbatterijen zou kunnen blijken. Dezelfde scheepsmacht deed in hetzelfde jaar ook een aanval op Martinique, doch stootte hier het hoofd, en moest met een aantal ernstig beschadigde schepen en een belang rijk verlies aan manschappen terugtrekken. Bij dein 1794 door •de Engelschen opnieuw gedane poging tot vermeestering van Martinique, waagde de vloot,- niettegenstaande haar groote over-

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 602