1217 macht, het niet de haven binnen te loopen en de forten aan te- vallen, maar werden landingstroepen aan den wal gebracht en de batterijen van de landzijde vermeesterd. In het laatste gedeelte van het jaar 1705 belegerden de Fran- schen en Spanjaarden gezamenlijk Gibraltar, zoowel ter zee als te land, maar nadat 8000 bommen en 70.000 kanonskogels tegen de schansen waren afgevuurd zonder dat deze eenigszins belang rijk beschadigd werden, zagen de belegeraars zich verplicht terug te trekken met een verlies van 10.000 man, terwijl de ver liezen van het garnizoen slechts 400 koppen bedroegen. In 1782 deden de Spanjaarden een hernieuwde poging om Gibraltar te vermeesteren, en bestond de geheele daartoe bestemde macht uit 40.000 man troepen, 47 linieschepen, en een aantal drijvende- batterijen, fregatten andere oorlogsvaartuigen. De drijvende bat terijen waren bomvrij, terwijl men aan boord alle mogelijke mid delen had aangebracht om eventueelen brand, ontstaan door de gloeiende kogels van den verdediger, te kunnen blusschen. Deze kanonneervaartuigen waren bewapend met 154 zware stukken en voerden 58 stukken in reserve, terwijl hunne boorden zóó dik waren, dat de kogels der verdedigers ze niet konden doorboren. Op 13 September des morgens te 8 uur namen laatstbedoel de vaartuigen aan den aanval deel, waarbij zij op slechts 900 meter van de landbatterijen ten anker kwamen, maar toch scheen het gedurende betrekkelijk langen tijd alsof de onafgebroken regen van granaten en gloeiende kogels, waaraan zij bij voort during waren blootgesteld, geen merkbare uitwerking op hen had. Te 2 uur 's namiddags echter begonnen zij teekenen te geven van naderenden ondergang, terwijl verder ook gedurende den nacht een gedeelte der vaartuigen in brand werd geschoten en vernield. Het is omogelijk vertrouwbare opgaven te verkrijgen van de verliezen der Spanjaarden op dezen gedenkwaardigen dag; dat zij enorm groot waren is zeker. De kustversterkingen waren in dezen strijd ternauwernood beschadigd. Op deze wijze zouden wij voort kunnen gaan met- het aan halen van voorbeelden, waaruit de meerderheid blijkt van land- tegenover scheepsbatterijen; inderdaad wemelt de geschiedenis van dergelijke voorbeelden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 603