"V" :r i Een Nieuwsblad voor het Mantsjoerijsche Leger. Onder keizerlijke goedkeuring is door generaal Koeropatkin de uitgave bevolen van een „Nieuwsblad voor bet Mantsjoerijsche Leger", dat bij het Hoofdkwartier (onder toezicht van den Generaalkwartiermeester) wordt geredigeerd en ten doel heeft het leger juiste en snelle berichten omtrent de krijgsoperatiën te verschaffen. In deze courant worden opgenomen operatieve bevelen, officieele en agentuur telegrammen, berichten van het oorlogstooneel, opstellen van militair-staatkundigen aard, militaire ver halen enz. Daar te verwachten is, dat deze legercourant in de toekomst een waardevol materiaal voor de beschrijving van den oorlog zal opleve ren, zijn de medestrijdenden tot medewerking uitgenoodigd, opdat alle wapenfeiten van Russische officieren en soldaten worden opgeteekend. De courant verschijnt 2 a 3 maal 's weeks en kost bij abonnement 16 roebel per half jaarper afzonderlijk nummer 10 kopeks. Als Bijblad wordt een soldatenblad uitgegeven, waarvan de prijs per afzonderlijk nummer eveneens 10 kopeks en bij halfjaarlijksch abonne ment 1 a 2 roebel bedraagt. Bovenstaande mededeeling, welke wij aan Streffleurs Oesterr. Mil. Zeit- schrift ontleenen, deed bij ons de vraag rijzen of in een leger als het Russische, waar 62 der recruten bij hun indiensttreding lezen noch schrijven kunnen, deze soldatencourant wel van groot nut zal zijn. De grootte der derivatie bij moderne geweerprojectielen. In het „Militar Wochenblatt" No. 113 van dit jaar komt van de hand van H. Rohne een bericht voor, betreffende eene door den Belgischen Inspecteur der handvuurwapenen, kol. Quinaux, genomen proef om tot de juiste grootte der derivatie bij moderne geweerprojectielen te geraken. De kol. Quinaux maakte voor zijne proeven gebruik van het Belgische geweer M/89 en wel van één geweer met rechtsgetrokken en één met linksgetrokken loop (de trekken leverden, behalve in richting, natuurlijk geen enkel verschil op). Door met deze geweren gelijktijdig een serie schoten te doen op eene schijf met vast mikpunt (in dezelfde richting en naast elkaar schietende), moest uit het verschil in ligging der gemiddelde trefpunten de invloed van de draaiing van het projectiel om zijn lengte-

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 608