681 drei Kampfe zeigt auf das Deutlichste, dasz weit mehr als die verfehlten Angriffsrichtungen die ungenügende Energie in der Durchführung der Angriffe und die ungeschickten Angriffsformen den Miszerfolg in alien drei Fallen verschuldet haben." Wat betreft „die ungeniigende Energie in der Durchführung der Angriffe" (Hoofdst. 11), de schrijver zegt: „Wer angreifen will, der soil entschlossen sein, seine Truppen zur Erringung des Erfolges rücksichtslos bis auf den letzten Mann einzusetzen. Erst wenn die letzte Reserve erfolglos vorgeführt ist, darf ein Angriff als gescheitert gelten. Wer früher von ihm ablaszt, der giebt ihn selber auf; er scheitert nicht an dem Mittel, das er anwendet, sondern an dessen ungenügendem Gebrauch." In uitgedrukt werden in de vorenbedoelde gevechten inge zet, respectievelijk 65.4, 57.6 en 46.8 van de gevechtssterkte, terwijl de verlies bedragen, onderscheidenlijk 7.4, 5.8 en 7.2 Tan de gevechtssterkte en bij afzonderlijke troependeelen 16 24 bij een enkel korps 35 Hiertegenover staat dat de Duitsehers in 1870 wel 2530 ver liezen leden en enkele korpsen 52—68 het Fransche regiment Turco's zelfs 86 Echter werden in Z. A. de verliezen dikwijls in zeer korten tijd geleden; de moreele indruk hiervan was ge. weldig, vooral ook omdat door het rookzwakke kruit en de uitne mende dekking der verdedigers de gevechtsvelden leeg schenen. Beschouwt men de aanvalsvormen der Engelschen (Hoofdst. 12), dan valt hun verscheidenheid op, ook al omdat de uit Indië afkom stige officieren nog geen juist begrip hadden van de uitwerking van het moderne geweer. Doch ook waar ze volgens het reglement plaats vonden, kwamen de aanvallers niet behoorlijk voorwaarts, hoofdzakelijk door de wijze waarop ondersteuningstroepen en re serves volgden, nl. in te groote gesloten afdeelingen en te dicht achter de tirailleurlinie, zooals dat bij de oefeningen als regel wordt vertoond, en voorts omdat de krachten niet gelijktijdig ingezet werden, waardoor de verdediger gelegenheid kreeg zijn troepen naar de bedreigde punten te verschuiven. Ten slotte werd de fout gemaakt, dat de troepen op een te groote uitgestrektheid aan vielen. „Niemals kommt es zu einer einheitlichen Angriffswir- kung flügelweise nebeneinander geordneter Kommandoeinheiten,

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 63