683 ningstroepen en gesloten afdeelingen in 2e en 3e linie, zooals de schrijver der „Nachrichten" beweert. „Ich meine gerade umge- kehrt", vervolgt v. Lindenau, „die ersten Schlachten des S.'A- Krieges beweisen, dasz eine nicht ganz geklarte Lage angesichts der modernen Schnellfeuerwaffen zunachst eine sparsame Schüt- zenentwickelung fordert". De Engelsc'ne voorste gevechtsliniën waren niet in de minder heid omdat ze te zwak waren, maar omdat men ze op ondoel matige wijze en in ongeschikte vormen in het gevecht bracht en omdat de volgende liniën niet begrepen, dat het hun taak was de vuurkracht der voorste linie steeds te doen toenemen de tirailleurliniën waren zelfs 3 a 4 gelederen diep. „Zu ganz erheblichen Theilen brachte man sie überhaupt nicht zum Schies- zen, sondern gab sich der trügerischen Hoffnung hin, allein durch den Druck ihres Vormarsches den Gegner zum Weichen zu brin- gen. Anstatt mit ihren aus der Tiefe hervorgeholten Gewehren griff man lediglich mit ihren Beinen an." In het hoofdstuk „Enge und lichte Schützenliniën" zegt von Lindenaude Engelsche tirailleurliniën waren voor het open ter rein veel te dicht, zoodat de schutters noch hun wapen noch het terrein behoorlijk konden benutten om op de middelbare afstanden een werkzaam vuurgevecht te kunnen voerenzij le den meer verliezen dan zij den vijand konden toebrengen. Terwijl op de Duitsche infanterieschietscholen jaren achtereen op de middelbare afstanden tot 5 treffers werd verkregen van het verbruikt aantal patronen en, in even sterke tirailleurliniën, van de tegenpartij 25—35 der schutters buiten gevecht werd gesteld, behaalden de Engelsche artillerie en infanterie samen bij Magersfontein 3.6%, bij Colenso 1.5 en bij Spionkop 7.5 treffers. "Volgens den schrijver blijkt hieruit duidelijk de onvoldoende vaardigheid der Engeischen in het gevechtsschieten, waarbij nog kwam, dat het veel beoefende salvovuur niet toegepast kon wor den en dat door het geraas van het gevecht de voorgeschreven „vuurleiding" onmogelijk was. „Der weder durch das Reglement noch durch die Schieszausbildung zum zielbewuszten Einzel- kampfer erzogene Englische Schütze feuerte dann meist auf das

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 65