692 - patronen No. 1, een uitstekend materieel om die laatste te ver vangen en m.i. is er geen enkel bezwaar tegen om ook bij de patro nen No. 6 kortelings te voorschijn komende doelen te gebruiken. Het schietonderricht stel ik mij aldus voor: eerst wordt den man geleerd welke uitwerking hij op de verschillende afstanden kan en moet verkrijgen met zijn geweer, indien hij opgelegd schiet, ongeacht den tijd, dien hij voor het richten gebruiken wil; daarna doet hij dezelfde oefeningen ook weer op vaste schij ven, doch nu uit de vrije hand. Deze oefeningen nu zou ik wil len beschouwen als die voor 2e klasse schutters. Hebben zij daaraan voldaan, dan worden zij schutters le klasse. Deze schut ters zullen dezelfde oefeningen moeten doen als de schutters 2e klasse, doch nu op schijven, die slechts kortelings te voorschijn komen. Als doelen zullen slechts oorlogsdoelen genomen wor den, dus kop-, borst- en figuurschijven. De overgangsvoor waarden voor de schutters 2e kl. zou ik niet moeilijk wenschen te maken, om ze zoo spoedig mogelijk te oefe nen in het vlug schieten. Voldoende acht ik het, als men uit de verkregen uitkomsten kan afleiden, dat de man begrip heeft van de richtmiddelen en er zich van weet te bedienen. Stelt men de overgangsvoorwaarden der le kl. schutters gelijk aan die der 2e kl schutters, dan moet de moeilijkheid der oefe ningen voor de le kl. schutters gezocht worden in den vluggen aanslag. Over welken tijd een schutter le kl. bij 'taanleggen in de verschillende houdingen mag beschikken moet de practijk ons leerenMeer dan 2 seconden acht ik in de meeste geval len te lang. Ten slotte nog een proef, door mij genomen, die ik gaarne wensch te bespreken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 74