703 vallen onder een kogelregendat is z'n aard niet; hij sluipt, be kruipt, verbergt zich, verdwijnt onnaspeurbaar. Hij zal den buitenlander kwellen als een horzel het paard; hem thuisbrengen telkenmale, nu niet met klewangbedreiging, maar met vuur uit niet te vinden schuilplaatsen. Zijne officieren zullen hem leiden; zij zullen de gevolgtrek kingen maken uit de handelingen van den vijandzij zullen ver binding houden met den algemeenen leider, om samen te werken met de geregelde troepen (Europeanen en Amboineezen), die den vreemden aanvaller moeten trekken naar zijn graf, het bergterrein, het binnenland; zijne operatielijn komt dan voor rekening onzer inlandsche troepen, noemt ze marechaussée of anders, wat niet wegneemt, dat hun ook bij het gevecht een schoone taak zal weg gelegd zijn (optreden in rug en flank tegen reserves, artillerie, bij de vervolging, tot dekking van een terugtocht). Zulk een vechtwijze is hun leven en hun lust. Soms kan het blanke wapen ook dienst doen, doch men zij daarmee spaarzaam, omdat we met onze krachten zuinig moeten zijn (bekruipen van treindekkingen, voorposten, patrouilles enz.). Voor zulke inlandsche troepen bestaat geen„rechts achter waarts in stelling" meer, of „hielen oplichten en neerzetten." Hun oefeningen zijnschieten, marcheeren, klauteren, bivouak- keeren bij dag en bij nacht 1), vooi het kader zoo noodig kaart lezen (het kader moet voorzien zijn van kijkers). Het meest gewenscht zou zijn, aan bepaalde troepen bepaalde streken aan te wijzen, welke streken zij dan grondig moeten leeren kennen. Yoorts overbrengen van berichten, het maken van opruimingen en versperringen, het overtrekken van ravijnen, rivieren, zwem men, dajongen enz. Hun ontspanning in vrijen tijd zij schermen op hun wijze en schieten. Hoe hen te legeren is nog een op te lossen vraag, maar in geen geval in een kazerne; in een afzonderlijke dessa lijkt mij het meest aanbevelenswaardig. Hunne officieren moeten zijn goede tactici, vlugge doortasten de kerels, met sterk gestel. 1) d. w. z. geen voorpostenopstelling, maar een onvindbare schuilplaats met een onzichtbaren uitkijk.

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 85