713 Alsdan ziet men het verschijnsel, dat soms van eene menigte offi cieren slechts enkelen worden uitverkoren om alles te verrich ten, en het „onbekend maakt onbemind" treedt in al zijne waar heid aan het licht. Hier heeft men echter, indien daarover ge klaagd wordt door de verongelijkten, de schuld niet altijd bij dien bevelhebber te zoeken. Deze heeft in de eerste plaats het belang der zaak, waarvoor hij werd uitgezonden, in het oog te houden, en, hoewel hij als chef logisch te denken en daarnaar te hande len heeft, blijft hij als mensch onvolmaakt en moet hij, óók in het belang der zaak, met deze omstandigheid rekening blijven houden. Slechts weinigen is de kunst gegeven om wat men noemt zijn menschen te kunnen kiezen, en juist daarom is het regeeren en het voeren van absoluut gezag zoo moeielijk. Na poleon heeft zijn roem als veldheer en keizer voor een belang rijk deel aan deze gave te danken gehad, en even zeldzaam als zij gevonden wordt, even zeldzaam zijn ook de mannen in de geschiedenis als waarlijk groote aanvoerders geboekstaafd. De zulken hadden een beoordeelingslijst als wij zouden wenschen niet volstrekt noodig, evenals er ook nu nog wel in het leger gevonden worden, die beter kunnen en mogen vertrouwen op eigen oogen dan op den bril, waarmede hunne voorgangers de personen die onder hen dienden bekeken. Maar, op uitzonderin gen mag geen algemeen geldende regel voor allen worden ge bouwd. Er zijn, en er zullen altijd blijven, vele chefs, wier blik minder scherp is, die zich te veel door sympathie of antipathie laten leiden soms door nepotisme. Menschen zijn menschen, en een karakter is niet zoo gemakkelijk en spoe dig te doorgronden, zelfs niet het eigene. Een zoo goed mo gelijke wegwijzer te verschaffen, die in den donkeren dool hof van eigen tegenstrijdige opvattingen en meeningen een ob jectief licht kan ontsteken, moet daarom het voornaamste doel zijn, hetwelk men bij het samenstellen van een voor schrift voor het aanhouden der beoordeelingslijsten voor oogen te stellen heeft. Men zal hier kunnen aanvoeren, dat in de tegenwoordige conduitestaten wel degelijk de „wijze van dienen" en het „ka rakter" als punten van beoordeeling worden genoemd, en der halve reeds aan een deel van onze grieven te gemoet werd ge-

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 97