126 een smaller blad verkrijgen, terwijl van de Linnemansschop de- zaagsnede kan vervallen. Yoor het vervoer zullen noodzakelijk van de patjol de steel en het blad gescheiden, doch door den zelfden man gedragen dienen te worden. Ontegenzeggelijk zullen deze gereedschappen zich het best eigenen voor vlakke profielen, doch ook zwaardere dekkingen en diepere ingravingen kunnen daarmede gemaakt worden, zij. het ook met wat meer moeite dan thans met de schop met. langen steel. Trouwens, wanneer dergelijke werken moeten uit gevoerd worden zal men daarvoor den noodigen tijd beschikbaar hebben. Wat de gewichten dezer gereedschappen betreft wordt ver meend, dat zij, met foedraal, ongeveer 1 K.G. zullen kunnen, wegen 1). Bij het inrichten van stellingen speelt het verbeteren van het schootsveld een voorname rol, zoodat dus kapgereedschap even eens noodig is. Het tegenwoordige kapmes is echter door zijn. vorm weinig geschikt voor kappende Europeaan kan er bijna heelemaal niet mede omgaan en een inlander gebruikt liever een golok of dergelijk gereedschap. Daar het als wapen ook niets- beteekent, dient het kapmes te vervallen en vervangen te wor den door een bruikbaar mes voor bamboewerk en het kappen van licht struikgewas, wegende met scheede 0.4 K.G. Boven dien zullen enkele manschappen per sectie met een kleine bijl uitgerust kunnen worden. Het kader krijgt de korte (mare chaussee-) sabel. Yoor zwaarder hout kunnen de aksen bestemd blijven, die echter, in verband met de omstandigheden waaronder zij gebe zigd zullen worden, bij den gevechtstrein kunnen worden vervoerd- Voor bivakwerkzaamheden, vernielingen en herstellingen aan spoor- en andere wegen, het maken van gemeenschapsmiddelen,, het werken met ijzerdraad, enz. ontbreken aan de tegenwoor dige uitrusting eenige noodzakelijke gereedschappen, terwijl an dere te karig zijn toegedeeld. Sleggen, bijvoorbeeld, zijn zeer noodig voor het inslaan van palen en piketten (bruggebouw l)v wat niet kan geschieden met een moker; het werken met 1) De in Zwitserland in gebruik zijnde draagbare vierkante schop weegt 0e8 K.CL Zie Extra-bijlage I. M, T. No. 9 blz. 135.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 140