528 troepen eischte. De onderhandelingen omtrent het toetreden tot het hernieuwd Bongaaisch contract werden later hervat; Boni trad in 1838 toe, maar de beëediging had eerst in 1846 plaats. Die toetreding was echter slechts schijnbaar. Reeds in 1859 noodzaakte de in 1857 opgetreden vorstin Basse Kadjoeara door hare uittartende houding, o.a. door het bevel dat alle Bonische handelsvaartuigen de Nederlandsche vlag omgekeerd moesten voeren, het Gouvernement tot het zenden van een nieuwe ex peditie. De vice-president van den Raad van Indië, oud-gouver neur van Makassar, de Perez, werd met eene legermacht naar Boni gezonden. De door hem aangeknoopte onderhandelingen mis lukten, de oorlog werd verklaard en na korten doch hevigen strijd viel de hoofdplaats in onze handen. Wederom noodzaakte het slechte jaargetijde ons de hoofdplaats te verlaten, maar eene bezetting werd te Badjoé achtergelaten, en na het eindigen van den slechten moesson nam de luit.-generaal Van Swieten Wa- tamponé voor de tweede maal, terwijl de verblijfplaats der vor stin, de rotsvesting Paseempa, zonder slag of stoot in onze han den viel. De naar de binnenlanden gevluchte vorstin werd ver laten door hare Rijksgrooten, die hunne onderwerping aanboden, de vorstin afzetten, de rijkssieraden aan den commandant dei- expeditie ter hand stelden, en Aroe Palakka, een onzer bond- genooten, tot vorst aanstelden. Met dezen werd den 13en Fe bruari 1860 een contract gesloten, waarbij Boni van bondge nootschappelijk rijk, leenroerig land werd, terwijl bij overeen komst van 15 November 1860 een gedeelte van het rijk tot aan de Tangka-rivier bij het Gouvernements grondgebied werd ingelijfd. Deze overeenkomst werd bij die van 12 Maart 1868 eenigszins gewijzigd, terwijl den 16en Juni 1872 een suppletoir contract werd gesloten ter aanvulling en wijziging van dat van 13 Februari 1860. Bovengenoemde Aroe Palakka overleed in 1871, nalatende, behalve eenige kinderen bij zijne vier bijzitten verwekt, een zoon uit zijn eerste en een dochter uit zijn tweede huwelijk. De zoon is de tegenwoordige leenvorst van Boni, La Pawa- wooi Kraëng Segeri, gesproten uit het eerste huwelijk zijns vaders met Denkong Kraëng Lakiong, eene dochter van den leenvorst van Tallo. Toch werd La Pawawooi na den dood

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 544