576 anderhalf uur daarna in het kampement is teruggekeerd, dan kan zijne reclame zeer goed in hooge mate oneerbiedig zijn, al mocht ook bij het onderzoek van officieren-commissarissen overtuigend blijken, dat hij slechts 1 uur en 28 minuten te lang is uitgebleven. Het reclame-recht moet hoog worden gehouden, en niemand mag er ooit een grief van worden gemaakt, zoo hij gebruik maakt van dit recht wanneer hij zich onschuldig of te zwaar gestraft acht. Maar er moet gewaakt worden tegen misbruik van dit recht, en juist dit misbruik openbaart zich bijna in niets zoo sterk als in het inbrengen van bezwaren tegen bijzonderheden in de strafreden, die met het strafbare van het gepleegde feit geen verband houden. De kapitein Munter betoogt te recht, dat de reclame-rechter nooit eenige straf verzwaren mag. Doch ook die volkomen juis te regel leidt tot moeilijkheden. Gesteldeen officier reclameert over eene hem opgelegde straf van twee dagen streng arrest, en zijne reclame wordt gedeeltelijk gegrond bevonden. Mag nu de reclame-rechter die straf veranderen in twee maanden een voudig arrest? Is dit zwaarder of lichter straf? Wat is zwaar der, 1 dag politiekamer of lé dagen kamerarrest, 1 dag provoost of 3 weken politiekamer? Zoolang men verschillende soorten van straffen heeft zullen dergelijke vragen nooit voor eene stel lige beantwoording vatbaar zijn. In het Koninklijk Besluit, regelende het reclamerecht, wordt alleen gesproken van een gestrafte, „die zich over de hem opge legde straf bezwaard acht", zonder meer. Beperkende bepalingen omtrent de vraag, of hij zich bezwaard acht over de zwaarte der straf, de strafreden, of een gedeelte daarvan, worden niet aangetroffen. Ieder reclamant reclameert dus over de hem opge legde straf in haar geheelen omvang, d.w.z. over straf en straf reden, en de reclame-rechter is volkomen bevoegd van alles wat daarop betrekking heeft kennis te nemen. In de practijk is het gebruik geworden, dat de reclamant in het bijzonder opgeeft, wat zijne bezwaren zijn, aangezien zulks het onderzoek in de zaak aanzienlijk vereenvoudigen en bekor ten kan. Maar dit gebruik kan de wet geenszins te niet doen- Reclameert dus een gestrafte over een onderdeel van de straf.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 594