702 teekenend voor de ongunstige gezindheid, welke tegenwoordig ten opzichte van ons bij een deel der bevolking van Gowa bestaat. Wij betwijfelen het echter of de vorst op den duur de oorlogs zuchtige partij in zijne omgeving in bedwang zal kunnen houden. Onder pressie van de oorlogspartij is eindelijk de vorst er toe overgegaan om op den 28en April jl. door een speciaal gezant schap een brief naar den Gouverneur te zenden, bestemd voor den Gouverneur-Generaal, waarin hij zich beklaagt over het optreden van den Gouverneur van Celebes in de Djampoea-zaak. Wellicht is het de bedoeling van de oorlogspartij om de uit werking van dien brief af te wachten, ten einde, ingeval de Regeering aan Gowa geen genoegdoening verschaft, het masker te kunnen afwerpen en openlijk de vijandelijkheden te kunnen beginnen. Onder den hoogen adel van Gowa ontbreekt echter alle eens gezindheid. Enkele prinsen hopen bij een oorlog met ons in troebel water te visschen, ten einde eene gouvernements betrekking te verkrijgen. Van bevoegde zijde wordt verzekerd, dat wij in dit door onderlinge twisten verdeelde rijk zonder veel moeite ons gezag zouden kunnen doen gelden. De Gowa- reezen zijn evenwel vrijgoed bewapend; men schat het aantal Beaumont-geweren op 600, terwijl er bovendien nog een 400 tal achterlaadgeweren van andere systemen aanwezig moeten zijn. Mei 1905. ERRATUM. Op blz. 456, Ie regel v.o. moet voor Tandjong Poera worden gelezenOedjoeng Patiro 4 uur ten Z. van Badjoé gelegen). J. VAN DEE WeIJDEN.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 100