"V A. IR, J A. Vloeibare lucht als ontploffing smiddel. Van de talrijke toepassingen welke men van vloeibare lucht op indus trieel gebied mogelijk acht schijnt het gebruik als ontploffingsmiddel wel het meest geeigend het gebied der practijk te betreden. Het ontploffingsmiddel is samengesteld uit een mengsel van vloeibare ucht met een gemakkelijk zuurstof opnemende substantie, bij voorkeur kolengruis. Het mengsel wordt eerst op het oogenblik dat het benoo- 13 goedgemaakt en daarmede de patronen gevuld, welke door een aanvuursel of langs electrischen weg tot ontsteking worden gebracht. Aldus is het nieuwe ontploffingsmiddel beproefd bij de doorboring van en bimplon-tunnel en kort geleden te Weenen in tegenwoordigheid van een militaire commissie, welke laatste proefnemingen bevredigende uit komsten hebben opgeleverd. Len groot voordeel van het nieuwe ontploffingsmiddel is de veiligheid bij de behandeling. Zooals reeds werd opgemerkt, worden de patronen eerst gereedgemaakt op het oogenblik van het gebruik; de samenstellende dee- n zÜn elk afzonderlijk volkomen gevaarloos. Ongelukken bij weigering van een patroon zijn niet te vreezen, omdat het explosief na verloop van enkele minuten eenvoudig verdampt is. Het zal in de toekomst moeten blijken of de voordeelen van het nieuwe ontploffingsmiddel opwegen tegen de daaraan thans nog verbonden nadeelen, waarvan de groote moeilfik- heid om het op te bewaren wel van de meeste beteekenis is. (Revue d'artillerie 1905). D. J. Proeven met zelflaadpistolen in Zweden. Als voorbereidende maatregel om het officierskorps met een in den tegenwoordigen tijd passend wapen uit te rusten, werden in 1903 en in het voorjaar van 1901 in Zweden vergelijkende proeven genomen met verschil lende tj'pen van zelflaadpistolen, nl. Parabellum, Browning No. 1 AI/1900 en Ho. 2 M/1903, Colt-Browning, Mannlicher (pistolen en karabijnpisto len), Hamilton en Frommer, terwijl, mede ter vergelijking, de Zweedsche

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 101