708 bereikt hebben, waarbij ik mij bepaalde tot de G. K. 1), als zijnde het hoofdprojectiel van de moderne veldartillerie. INSCHIETEN. Ten tijde van het gladde geschut behoefde de veldartillerie zich niet in te schieten, men schoot maar recht vooruit met eene zeer in het ruwe gegeven E. al naargelang van den geschatten afstand. Ook bij het eerste optreden van getrokken geschut in den veldoorlog volgde men nog dezelfde methode en daarmede hadden de Franschen in 18-59 in Italië, dank zij de ondoelmatige formaties der Oostenrijkers, zoo'n succes, dat de studie die in Pruisen omtrent inschieten, spreiding enz. gemaakt werd dooi de krijgservaren Fransche artilleristen als volgt beoordeeld werd De oorlog van 1870 zou den Franschen anders leeren, en sinds dien wordt algemeen erkend, dat artillerie zich in den veldoorlog doorgaans inschieten moeteerst daarna kan op uitwerking ge rekend worden. Komt de artillerie open en bloot in stelling, dan is zij gedu rende den opmarsch en het afleggen buitengewoon kwetsbaar, omdat zij groote doelen biedt. Zoodra alle paarden uit de stel ling zijn, is de gevaarlijkste periode afgeloopen; de batterij biedt dan een veel kleiner doel. Percin heeft er op gewezen, dat dan nog eene tweede crisis moet doorworsteld worden, tot de batterij ingeschoten is. Deze laatste periode is des te gevaarlijker, naar mate de vijand, vooral zijne artillerie, beter de gelegenheid heeft gehad zich op de goed zichtbare doelen tijdens de eerste crisis in te schieten. De moderne richtmiddelen stellen de artillerie in staat als regel gemaskeerde stellingen in te nemen. De eerste „Laissez tout cela de cóté, jeunes gens, c'est ridicule; on tire „droit devant soi et, si l'on n'atteïnt pas ce qu'on vise, on tombe „sur ce qui est derrière. On ne regie pas le tir sur le cliamp de „bataille." 1) Ik bezig de „verkortingen" die de Leidraad-Seliieten aangeeft. Buitendien beteek ent: G. K. S. zz: G. K. met schokbuisstelling. G. K. T. zz G. X. met tijdbuisstelling. Leidraad zz Leidraad-Schieten voor de bereden artillerie; uitgave 1901. Xozz: het nummer van eene paragraaf uit het „Reglement de manoeuvres de l'artillerie de campagne (1903). Première partie."

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 106